Región 2012. 02. 14.

Kryhy na Dunaji musia rozbíjať ľadoborcami

Vodohospodári zasahujú v Gemerskej Polome, na riekach Orava, Váh i Dunaj, z nádrží Orava a Liptovská Mara vypúšťajú vodu.
Treskúca zima vytvorila ľady aj na Dunaji. Na rieke ich preto rozbíjajú tri plavidlá. Ľadoborec Brezno pôsobí na úseku od Bratislavy po Gabčíkovo, ďalšie plavidlo pracuje na Dunaji medzi Gabčíkovom a Komárnom, v bratislavských prístavoch rozbíja ľady remorkér. Ľad v nádrži Čunovo rozrážal ľadoborec v spolupráci s maďarskou stranou. „Všetko závisí od počasia, pokiaľ bude dlhodobo prevládať nízka teplota, ľady sa budú tvoriť aj naďalej, je to jav, ktorý sa nedá ovplyvniť,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

Vodné toky na celom Slovensku premŕzajú, nakopené ľady spôsobujú, že voda sa z korýt riek na viacerých miestach vylieva. Vodohospodári tak už boli niekoľkokrát nútení použiť ťažkú techniku, zasahujú na Dunaji, Orave i Váhu. Vážnejšie škody však zatiaľ nevznikli. „Situácia je všade veľmi podobná, vodné toky premŕzajú, keďže sú dlhodobo nízke hladiny v tokoch a aj teploty sú veľmi nízke,“ doplnil P. Machava.

„V súčasnosti zasahujeme v Gemerskej Polome v okrese Revúca, správa povodia Slanej v Rimavskej Sobote, máme tam nakopené ľady, voda vystupuje z koryta,“ uviedol Machava. Do boja proti zamŕzajúcej vode tu vodohospodári nasadili kráčajúci bager, očakávajú, že situáciu vyriešia maximálne do štvrtka.
Druhý stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený v okresne Dolný Kubín na rieke Orava. „Situácia bola vážna, ľady sa kopili aj pod železničným most pri Kraľovanoch na sútoku Váhu a Oravy,“ dodal hovorca s tým, že most je v správe železníc, takže vodohospodári tu situáciu len koordinovali. Problémy bolo potrebné riešiť aj v Kláštore pod Znievom, kde tiež pracuje kráčajúci bager.

Z vodných nádrží Liptovská Mara a Oravská priehrada každý deň vypúšťajú 30 kubíkov vody za sekundu, aby preteplili vodu v tokoch. „Týmto spôsobom sme začali pôsobiť preventívne ešte predtým, než sa začali problémy,“ doplnil Machava. Ako ďalej vysvetlil, keď je hladina toku vyššia a voda v koryte tečie rýchlejšie, z fyzikálneho hľadiska neskoršie premŕza, ako keď je pomalý prietok a nízka hladina.

TEXT: SITA
FOTO: Ilustračné