Mix 2013. 10. 13.

Leto končí. Dovidenia!

S ubúdajúcou teplotou a príchodom jesene pomaly končí letná turistická sezóna 2013 v Komárne. Kým po minulé roky sme odchod teplých dní v súvislosti s turizmom vnímali dosť rozpačito, tento rok snáď nastal očakávaný zlom a viera v to, že žiaden pád netrvá večne.Komárno konečne zacítilo nápor turistov, ulice za počas hlavných udalostí tohtoročnej jari, či leta zaplnili. Skutočne sme totiž zažili záplavu zaujímavých a kvalitných udalostí, ktoré nám spestrovali víkendové chvíle voľna už od prvých teplých aprílových dní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Letná turistická sezóna sa odštartovala tradičným podujatím – Komárňanskými dňami. Tie sa tento rok uskutočnili už po 23. krát, v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi nás však čakal podstatne zaujímavejší program, ktorý sa sústredil na niekoľko víkendových a sviatočných dní. Užiť si zaujímavé koncerty, podujatia a súťaže mohli aj tí pracujúci. Skutočne tak neprekvapilo, keď sa na večerných koncertoch LGT revival band, či počas Wake up day 1. mája zaplnilo Klapkove námestie do posledného miesta.

Hneď na začiatku mája nás potešilo aj otvorenie vínnych pivníc, udalosť organizovalo regionálne združenie Podunajská vínna cesta, vďaka ktorému majú možnosť miestni obyvatelia a návštevníci spoznávať kvalitné miestne vínna. Mnoho z nich získava medzinárodnú prestíž a renomé na rozličných súťažiach kvality a postupne sa dostáva do povedomia vínnych fajnšmekrov. Aj vďaka tomu sme sa mohli zúčastniť viacerých zaujímavých vinárskych podujatí, medzi tie najzaujímavejšie patrili vínne slávnosti v Bátorových Kosihách, Komárňanské vínne korzo, či najväčšie z podujatí – Strekovský festival vína. Ten získava v posledných rokoch silný ohlas u odbornej i laickej verejnosti a to nielen pestrou ponukou toho najlepšieho, čo sa v strekovskej oblasti urodí, ale aj zaujímavým hudobno-zábavným programom.

Počas letnej sezóny sme nezabudli ani na menších návštevníkov. Z viacerých zaujímavých podujatí zaujali KomárňanskéOLYMPUS DIGITAL CAMERAdni rodiny, festival Šťastné dieťa – šťastná rodina, Vitaj leto v Hurbanove, Deň detí vo Wellness Patince či umelecko-hudobný festival Tüzvirág v Nesvadoch. Nevšedným programom upútalo aj Rímske matiné – poznávacia súťaž, ktorú zorganizovalo komárňanské Podunajské múzeum v spolupráci s maďarským Múzeom Juraja Klapku v Komárome. Podujatie predstavilo náš región zábavnou formou ako významné miesto dokladajúce prítomnosť Rimanov. Z kultúrnych podujatí si vysokú úroveň a dôležitosť drží festival maďarských amatérskych divadelných súborov – Jókaiho dni, príjemne prekvapil aj nesvadský Tüzvirág.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATradične silné postavenie komárňanského regiónu v organizácii konských pretekov sme mali možnosť vídavať takmer celú sezónu na množstve westernových pretekov. Tie najzaujímavejšie sa odohrali niekoľkokrát na komárňanských Briežkoch, v príjemnom prostredí miestneho ranča. O dobrú zábavu sa postarali predovšetkým famózni komárňanskí jazdci, nejeden z nich patrí medzi slovenskú špičku, vidieť majstrovské jazdy šampiónov nie je také nezvyčajné. Ponuka upútať množstvo návštevníkov, starších, či mladších, zaujala aj jazdecké kluby v našom regióne, k podarenejším pretekom patrili najmä tie ižianske, organizované miestnym jazdeckým klubom Kelemantia na konci septembra.

Útočisko pred páľavou letných dní sme mohli nájsť na množstve hudobných podujatí, ktorými kultúrny život v Komárne hýril najmä v letných mesiacoch. Najprv to bol Medzinárodný deň Dunaja na brehu rozvodnenej rieky, len pár dní po historických povodniach a na konci júla už tradičný letný hudobný festival Lake UP! Tento rok nás nežrala len nedočkavosť vrcholného leta, ktoré tak, ako sa patrí v Komárne, bolo riadne horúce, ale predovšetkým komáre. Možno snáď na budúci rok podporia toto podujatie aj výrobcovia repelentov. OLYMPUS DIGITAL CAMERAV skvelom hudobnom duchu pokračovali aj ďalšie akcie v našom regióne, predovšetkým tradičný kolárovský jarmok, kde sa predstavili viacerí zaujímaví umelci, a napokon aj Deň otvorených dverí v najväčšom pivovare na Slovensku v Hurbanove.

Tohtoročnú letnú turistickú sezónu môžeme pomaly a spokojne uzavrieť, historické uličky Komárna sa pomaly ponoria do šera zimných večerov, letné terasy zdobiace pešiu zónu ustúpia najprv kopám padajúceho lístia aby napokon v decembri prenechali svoje miesto odhrnutému snehu. Útočisko zábavychtivej mládeži poskytnú zábavné podniky v zrekonštruovaných historických budovách komárňanského downtownu, či v starých budovách mocnej komárňanskej pevnosti. Mesto zaspí svojím pokojným spánkom až dovtedy, kým ho príjemné teplo marcových slnečných lúčov opäť nepreberie k životu. Nás však pokoj nečaká, ba práve naopak. Chystáme sa v spolupráci s organizátormi podujatí participovať na ešte zaujímavejšom a kvalitnejšom programe, priniesť množstvo reportáží, fotografií a videospotov z nášho nádherného Komárna. Preto keď budete mať budúci rok čas, zastavte sa! Tešíme sa na vás!

Vaše Komárno

Zoznam najzaujímavejších udalostí:

 1. Wake up Komárno (8. Marec)
 2. 22. Komárňanské dni (26. Apríl – 1. Máj) a  wake up day (1. Máj),
 3. Jarné otvorenie vínnych pivníc (4. Máj),
 4. Noc múzeí (18. Máj),
 5. Noc kostolov (24. Máj),
 6. Vitaj leto v Hurbanove (31. Máj – 1. Jún),
 7. Deň detí Wellness Patince (1. Jún)
 8. Hurbanovské hudobné leto (jún),
 9. 8. Vínne slávnosti vo vinohradoch – Bátorove Kosihy (22.-23. Jún),
 10. Hudobný a umelecký festival Tüzvirág v Nesvadoch (1.-10.jún),
 11. Westernové preteky – Briežky (15. Jún),
 12. Šťastné dieťa šťastná rodina (8. Jún),
 13. Envirofilm (24.-27. Jún),
 14. Spoločne s patrónmi Európy (21.-23. Jún),
 15. Jókaiho dni (10.-16. Jún),
 16. Medzinárodný deň Dunaja (29. Jún),
 17. Rímske matiné (29. Jún),
 18. Strekovský festival vína (20.-21. Júl),
 19. LAKE UP! – hudobný festival (26.-27. Júl),
 20. VII Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti (27.-28. Júl),
 21. V. ročník putovného pohára – westernové preteky (20. Júl),
 22. Európsky deň židovskej kultúry (25. August),
 23. Kolárovský jarmok (15.-18. August),
 24. Rozlúčka s prázdninami vo Wellness Patince (31. August),
 25. Ročník pretekov vo westernovom jazdení (31. August),
 26. Deň otvorených dverí Heineken Hurbanovo (14. September),
 27. Festival hudby a tanca (14. September),
 28. Komárňanské vínne korzo (6.-8. September),
 29. Westernové preteky v Iži (28. September),
 30. Gastro-vínne korzo Modrany (4.-6. Október),
 31. Včelárska nedeľa v Komárne (13. Október),
 32. Ondrejský jarmok (25.-27. Október)
 33. Busking warriors hudobný festival (16. November).

(text: www.visitkomarno.sk)