Región 2010. 10. 18.

Maďarská hlinikáreň odškodní katastrofou postihnutých obyvateľov

Nad hlinikárňou prevzala minulý týždeň kontrolu maďarská vláda, ktorá bude dohliadať na vyplatenie kompenzácií, odstraňovanie škôd a na bezpečnosť prevádzky.

Maďarská hlinikáreň MAL v Ajke, z nádrže ktorej vytieklo pred dvoma týždňami skoro milión kubických metrov toxického kalu, vyplatí obetiam katastrofy odškodné vo výške 1,5 miliardy forintov (5,47 milióna eur). Spoločnosť zriadi fond, z ktorého bude obetiam ročne vyplácať 300 miliónov forintov (1,1 milióna eur). V pondelok o tom informoval prezident spoločnosti MAL Lájos Tolnay. Povedal tiež, že firma už urobila prípravy na presun kalu do inej nádrže, ktorá je štyrikrát bezpečnejšia než tá, ktorá sa pretrhla.

Nad hlinikárňou prevzala minulý týždeň kontrolu maďarská vláda, ktorá bude dohliadať na vyplatenie kompenzácií, odstraňovanie škôd a na bezpečnosť prevádzky. Jedovatý kal, ktorý unikol po pretrhnutí hrádze hlinikárne, zaplavil sedem okolitých obcí, zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy vrátane vodných tokov vlievajúcich sa do Dunaja, čím spôsobil najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii Maďarska.

Zahynulo pri nej najmenej osem ľudí, 150 ďalších utrpelo zranenia. Jedna osoba je stále v kritickom stave. Príčiny nehody úrady stále vyšetrujú. Za haváriu je však podľa doterajšieho vyšetrovania zodpovedná hlinikáreň MAL, ktorej vedenie podľa dostupných informácií vedelo o havarijnom stave hrádze, no situáciu adekvátne neriešilo.

Zamestnanci spoločnosti tvrdia, že vedenie sa vyhrážalo prepustením všetkým, ktorí by o nebezpečných trhlinách v hrádzi prehovorili na verejnosti!!!

Vyjadrite svoj názor