Kultúra 2013. 03. 22.

Malé divadlo s veľkým srdcom a ohromnou dávkou človečiny

Miestny odbor Matice slovenskej v Nesvadoch organizuje celý rad rôznych podujatí. Takmer každý mesiac majú pre svojich priaznivcov pripravené čosi nové. O pár dní predstavia prvé dielko novozaloženého ochotníckeho krúžku. Pôsobia v ňom deti od 8 rokov, ale aj nadšení dospelí, takmer päťdesiatnici.

snehulienka 4

„Mal som trošku obavy, ako to celé dopadne, predsa len, je to trochu iné ako v Komárne, ale výsledok je pre mňa ohromujúci . Ako zareagujú diváci, uvidíme v nedeľu,“ skonštatoval Jozef Černek, režisér študentských predstavení, ktorého si na nacvičenie divadelnej hry pozvali matičiari z Nesvád.

Ochotnícke divadlo tu založili koncom minulého roka a už túto nedeľu, 24. marca 2013, sa predstavia verejnosti v Miestnom kultúrnom stredisku v Nesvadoch.  Nacvičujú Snehulienku, ktorú presne na mieru tohto jedinečného divadelného krúžku  upravil sám režisér.

Krúžok je jedinečný v dvoch smeroch. V prvom rade svojou vôňou človečiny.  „Otecko zahrá svoju úlohu poľovníka, hneď na to predčítava svojmu synovi, ktorý sa len učí čítať, aby ten mohol zahrať trpaslíka. Zlá kráľovná keď dohrá, pomôže otáčať kulisy a pre Snehulienku skomponovala pieseň,“  popísal nám bežnú skúšku Černek.   „Zrejme  aj veľkí dramatici ako Shakespeare alebo Ionesco, keď písali svoje hry, mali pred očami práve takúto zanietenosť,“  dodáva nadšený režisér.

Vekový rozdiel medzi hercami je okolo štyridsať rokov, to dáva celému ochotníčeniu ďalší jedinečný rozmer. Aby zvládli živosť detí, ktorým samozrejme divadelné skúšky môžu pripadať nudné, inšpicientku robí ich mama.

Divadelníci v Nesvadoch hru upravili tak, aby deti mohli ostať samé sebou. Vo svojich scénkach sa pomerne dobre bavia.  Hra má 50 minút a hoci je to nesvadská prvotina, už má aj dve skladby. Prvá je dielom v okrese už známej autorskej dvojice Černek (text) – Peter Emmer (hudba).  Druhá je dielkom Nesvadčanky, Janky Pňačekovej, v hre predstavuje Temnú kráľovnú a hudbu dotvoril Nebojša Popič, skvelý hudobník z Nesvád, ktorý počas celého predstavenie vytvára hudobný doprovod.

„Za tých pár týždňov v Nesvadoch tí ľudia vytvorili ohromné dielko. Dali nakresliť profesionálne kulisy, zohnali úžasné kostýmy, bola to ohromná skúsenosť a určite mi to bude chýbať. Už dnes je jasné, že toto nie je posledná hra, ktorú nesvadskí ochotníci uvedú. Myslím, že o nich ešte budeme dlho počuť. Veľmi im držím palce,“ uzatvára Černek.

Snehulienku nesvadskí divadelníci uvedú prvýkrát 24. marca, no záujem divákov je už dnes značný a tak je takmer isté, že ďalšie reprízy a aj umelecké turné ochotníkov nenechá na seba dlho čakať. Zrejme aj v Komárne.

TEXT: Jana Pipíšková