Mesto 2013. 02. 15.

Mesto chce otvoriť nové trhovisko, pracuje na ňom už rok a pol

Zo smetiska trhovisko. Primátor Marek verí, že nové trhovisko pri základoch pevnosti dá Komárnu nový impulz. Väčšinu prác vykonáva mesto svojpomocne, priložiť ruku k dielu budú môcť aj podnikatelia. 

opatia anci 076
Meto chce z vyčisteného priestoru spraviť trhovisko. FOTO: MU KN

Dvojhektárový pozemok patriaci mestu, ktorý sa nachádza medzi sídlom mestskej polície a Univerzitou J. Selyeho, mal roky podobu smetiska. Špina, bordel a smeti, ktoré sa tam v minulosti nahromadili, znehodnocovali pozemok a znemožňovali jeho akékoľvek využitie.

Súčasné vedenie mesta sa po svojom nástupe rozhodlo s niekoľkometrovými hromadami smetia spraviť poriadok. „Uvažovali sme, ako by sa tento pozemok dal využiť v prospech obyvateľov mesta Komárno a dospeli sme k záveru, že Komárno by potrebovalo moderný, ľahko prístupný mestský trh, ktorý by vyhovoval tým najvyšším štandardom dnešnej doby,“ hovorí primátor mesta Komárno Anton Marek.

„Keď sme uvažovali, ako priestor vyčistiť, prišli sme na to, že máme jeden starý nefunkčný buldozér, ktorý sme dali opraviť,“ pokračuje pre portál Ahoj Komárno primátor. Všetky druhy odpadu, ktoré sa za roky v areáli nazbierali, začali postupne svojpomocne odstraňovať, pričom im pomáhali brigádnici, ale aj sponzori. Hodnota doteraz vykonaných prác je vyčíslená na 50 – 60 tisíc eur. Financovaný je tento projekt aj zo zisku, ktorý do mestskej kasy priniesol Ondrejský jarmok. Ten sa sem presťahoval okrem iného práve preto, lebo postupujúce práce umožňovali rozširovať počet stánkov, v roku 2012 už boli prítomné aj kolotoče. Pozemok si tak na seba už začal zarábať.

Vyjadrite sa v diskusii pod článkom!

Chodili by ste nakupovať radšej na trhovisko, alebo do hypermarketov? Má podľa vás tento projekt v ich konkurencii šancu?

Dôvodov, prečo otvoriť nové mestské trhovisko práve tu, je podľa Mareka viacero. Tým hlavným je jeho poloha. Hneď vedľa je rozsiahle parkovisko. Navyše, po odprataní veľkej časti odpadu je možné sa do areálu dostať aj cez bránu z Dunajského nábrežia. Blízkosť mestskej polície by pritom mala zaručovať bezpečnosť.

Prvý ročník Klobásového festivalu sa v roku 2012 konal práve v časti, ktorá už bola upravená. Jeho priebeh je napokon prísľub do budúcnosti, že sa tu budú môcť konať podobné akcie vrátane menších jarmokov, či blších trhov„Ešte len zistíme, aké možnosti s využitím tohto priestoru máme,“ teší sa na budúcnosť primátor Marek.

opatia anci 032
Buldozér odpratáva odpad a nánosy. FOTO: MU KN

Premena trvá už viac ako rok a pol a trhovisko ešte stále nie je hotové. S odpadom sa pritom otočilo už viac ako dvesto nákladných áut a podľa odhadu vedenia mesta bude špinu a smeti odvážať ešte asi ďalšia stovka. „Máme ešte plno roboty,“ hovorí primátor a menuje úlohy, ktoré ich ešte čakajú. Hangáre, ktoré stoja okolo námestia treba vyčistiť, vymaľovať, zaviesť vodovod, elektrinu, či kanalizáciu. „Aj keby pršalo a bolo nepriaznivé počasie, v týchto objektoch by trhovisko žilo,“ doplnil. Termín ukončenia prác je ťažké určiť. Marek ale dúfa, že by už v septembri mohla byť ukončená väčšina základných prác. Práve vtedy býva ponuka ovocia a zeleniny najširšia.

Areál je už vybavený prenosnými toaletami a stĺpmi s osvetlením a vedeniu mesta sa hlásia prví záujemcovia o prenájom. Od nich primátor očakáva, že si svoje predajné miesta svojpomocne upravia a pomôžu tým zakončiť premenu smetiska na trhovisko.

Konkrétni záujemcovia dostanú informácie o forme participácie na zveľaďovaní areálu včas, a to prostredníctvom webu mesta a regionálnych médií.

Prioritný pre mesto bude taký predajca, ktorý si sám dopestuje, dochová, či zhotoví produkt. Otvorené dvere budú mať všetci producenti z blízkeho, či širšieho okolia. Primátor priznal, že kontrola pôvodu tovaru v tomto prípade nebude jednoduchá. Myslí si však, že takýto predaj vlastných produktov by mohol pomôcť nášmu regiónu, ktorý sa trápi s vysokou nezamestnanosťou. Nákupný život by sa mohol presunúť z hypermarketov na trhy.

Primátor sa vyjadril aj k aktivite skupiny ľudí, ktorí začali zhromažďovať záujemcov a plánovať bez vedomia mesta. „Ani ja, ani vedenie mesta nejednalo so žiadnou fyzickou, či právnickou osobou, ktorú by sme poverili organizovaním a zhromažďovaním záujemcov,“ vyhlásil Anton Marek s tým, že je nemysliteľné, aby niekto svojvoľne takto nakladal s majetkom mesta a takýmito vyhláseniami „pobláznil“ ľudí. Obyvatelia a podnikatelia by sa v tomto prípade mali spoliehať jedine na tie informácie, ktoré budú odkomunikované prostredníctvom oficiálnych kanálov.