Blog 2014. 02. 21.

Momentky z minulosti: Príbeh veľkého komína

Možno to znie neuveriteľne, ale podľa novinového článku spred 33 rokov, tento komín postavili za mesiac a pol.

„Pred očami obyvateľov sídla nášho okresu rastie v rýchlom tempe nový komín v strede mesta. Zaviedla ma tam zvedavosť, aby som uvidel, ako sa stavia taký obrovský komín… Komín stavajú pracovníci ostravskej Teplotechny“ – písal autor novinového článku „Stavbári komína“, ktorý bol uverejnený v týždenníku Dunaj v roku 1981.

Stavbári nového komína: Ing. Tibor Szentiványi, stavbyvedúci, súdruhovia Fulko a Brusek z Teplotechny Ostrava
Stavbári nového komína: Ing. Tibor Szentiványi, stavbyvedúci, súdruhovia Fulko a Brusek z Teplotechny Ostrava

Z článku sme sa mohli dozvedieť, že komín je vysoký 130 m, vnútorný priemer dolu je 8,8 m (pozn.red. vonkajší priemer 11 m), a a je spojený s novou kotolňou stavanou vedľa neho. Stavbu komína začali v máji 1981, a vďaka modernej stavebnej technológii v polovici júla bol pripravený na kolaudáciu. Investičné náklady predstavovali štyri milióny korún.

Tak sa stavalo
Tak sa stavalo

„Novopostavená kotolňa bude prevádzkovaná na tuhé palivo, a práve vysoký komín sadzu a popolček vynesie do takej výšky, že nezávisle od smeru vetra tieto splodiny budú padať mimo hraníc mesta“ – písal vtedy autor článku. Všetko ale poriadne popreli južný vietor a vysoký tlak vzduchu. Našťastie je to už minulosť, v roku 1993 prešli na kúrenie plynom.

Máte spomienky z tých čias? Podeľte sa s nami.

(Ladislav Pinke, zbierka, pt)