Na Komárno Rescue 2014 súťažilo 18 záchranárskych tímov
Svoje sily si v Komárne zmeralo 18 posádok rýchlej zdravotnej pomoci z celého Slovenska. Testovanie schopností záchranárov sa konalo v priestoroch bývalých lodeníc, ktoré pomohli k realistickému dokresleniu viacerých súťažných zadaní, od úrazu pri práci s vysokozdvižným vozíkom až po požiar na výletnej lodi.
Súťažiacich preverili na jednotlivých stanovištiach skúsení rozhodcovia, kolegovia zo záchranárskej brandže. “Cieľom tejto súťaže bolo vzdelávať záchranárov praktickou formou. Záchranár musí vedieť odhadnúť situáciu na mieste zásahu, kompletne vyšetriť pacienta, stanoviť pracovnú diagnózu a následne sa rozhodnúť pre vhodnú liečbu. Ďalším krokom je transport a smerovanie pacienta do správneho zdravotníckeho zariadenia,” povedal hlavný organizátor podujatia zo záchranky ZaMED Roland Száz. Dodal, že náročnosť jednotlivých úloh znásobilo perfektné maskovanie a herecké výkony jednotlivých figurantov. Tí boli nútení svoju úlohu opakovať celkom 18-krát.
Na „mieste činu“ sa pri rôznych vážnych zásahoch stretávajú viaceré zložky integrovaného záchranného systému. Jednou z úloh súťaže bol aj nácvik spolupráce jednotlivých tímov záchranárov a hasičov. Hasiči z dobrovoľného hasičského zboru v Gabčíkove a z HaZZ Komárno sa za svoj výkon tiež nemuseli hanbiť, hoci ani nesúťažili. Na priamom slnku pri teplote, ktorá sa šplhala k 30 stupňom Celzia, 18-krát vyložili z horiacej lode šiestich zranených v plnej poľnej a následne ich podľa pokynov záchranárov prenášali na určené miesta.
„Veľmi sa tešíme, že ZaMED aktívne nadviazal spoluprácu s našou vrtuľníkovou záchrankou. Sanitky ZaMEDu sú dnes vybavené dymovnicami na navigáciu vrtuľníka a záchranári spolu s vodičmi sanitiek absolvovali školenie na navádzanie vrtuľníka. A práve toto bolo súčasťou jednej úlohy – správne vybrať pristávaciu plochu a naviesť záchranársky vrtuľník na pristátie,“ vysvetlil Jaroslav Kopernický z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby – Air Trnasport Europe.
Tohtoročným víťazom Komárno Rescue sa stala skúsená posádka záchrannej zdravotnej služby Falck zo stanice v Detve, na druhej priečke sa umiestnila posádka Záchrannej zdravotnej služby Bratislava zo stanice Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) Nitra a na treťom mieste skončila domáca posádka záchrannej zdravotnej služby ZaMED zo stanice RZP Pribeta. Špeciálne ocenenie získala tiež posádka RZP z Gbeliec za výnimočne zvládnutý zásah pri nehode s hromadným postihnutím osôb. Ocenení získali finančné odmeny a víťazná posádka si odniesla i putovnú trofej.
(tasr)