Mix 2019. 04. 19.

Na slovíčko s Jozefom Černekom o tom, čo ste chceli vedieť o Dramaťáku a ich novej Popoluške

Určite nejeden z vás postrehol, že z chladiarenských pultov v obchodoch mizne syr. Za tento fenomén totiž môže najnovšie dielo Dramaťákov s názvom Popoluška a tučná myš. Za postavou mlsnej myšky i diela zároveň stojí Jozef Černek, ktorý sa s nami podelil o ceste námetu až k úspešného muzikálu pre deti.

Čo bolo inšpiráciou pre vznik tohto diela?

V prvom rade bol námet, ktorý vznikol u divákov pred tromi rokmi. Jedna z mamičiek našej malej fanúšičky, ktorá videla dielo Snehulienka a zopár trpaslíkov asi dvadsaťkrát, navrhla, že ona by veľmi rada videla Popolušku. Vtedy som to zamietol kvôli Slečne Loreline, ale vždy som sa pohrával s tou myšlienkou.

Foto: Milan Uhrin

Ako sa vám pracovalo s touto rozprávkou?

Popoluška je svetový fenomén a ľudová rozprávka, ktorú bratia Grimmovci zozbierali a Walt Disney z nej urobil trhák. Okrem toho u nás Česi a Slováci poznajú Tri oriešky pre Popolušku. Ja som nechcel nikoho opakovať, ale zároveň som chcel ponechať svetové fenomény a preto som sa vrátil k originálu, kde boli myši. Okrem toho som použil aj niekoľko klišé aby som deti neobral o to, čo majú rady a vytvoril som tento náš príbeh.

V čom je spracovanie scenára u vás jedinečné?

My sme iní v tom, že ja píšem vždy jednotlivé roly pre konkrétne postavy. Čiže keď mám zadelené, že kto čo bude hrať, tak píšem tie texty tak, aby tým ľuďom čo najviac sedeli. V praxi to znamená, že ich postava odráža aj ich vlastný charakter. V prípade tohto príbehu sú napríklad Peter a princ naozaj takí smieškovia.

Foto: Angelika Kopják

Ako vnímate detské publikum?

Detské publikum je najnáročnejšie. Deti vám vždy dajú vedieť keď sú nespokojné. Práve preto máme pred nimi najväčší stres. Toto predstavenie sa avšak u detí veľmi osvedčilo. Veľmi ma tiež prekvapilo, že rozumejú aj takým častiam príbehu a textu, ktoré som písal vyslovene pre dospelého diváka.

V príbehu hráte Ignáca-tučnú myš. Spoznávajú vás deti aj mimo javiska?

Na ulici ma raz spoznal chlapček a kričal „tučná myš, tučná myš, dajme mu syr“. Mamička bola vykoľajená, tak sa začala ospravedlňovať. Ja som jej vysvetlil, že sa nič nedeje lebo som naozaj tučná myš.

Nechali ste sa inšpirovať aj skutočnými miestami a ľuďmi z histórie?

Už od začiatku projektu som chcel spojiť naše mesto Komárno s týmto príbehom, i keď to mohlo byť absurdné. Ale vzhľadom na to, že sa to mohlo odohrávať v rannom Rakúsko-Uhorsku, tak som si povedal, že prečo nie v Komárne. Pre diváka som to spojil s titulmi kráľa Richarda, ktorý si požičal tituly od kráľa Ferdinanda. Ferdinandove tituly môže aj bežný návštevník Komárna nájsť na Ferdinandovej bráne.

Akí ďalší ľudia spolupracujú s vami na tvorbe takéhoto diela?

Stálicu v tvorbe tvorí už dlhší čas rovnaká zostava ľudí. Peter Emmer robí hudbu, Broňa Bočáneková choreografie, Richard Slezák má na starosť scénografiu a ja píšem scenár a riešim réžiu. Moju postavu režírovala Roberta Krmášková, ktorá je vedúca Rebelov.

Foto: Milan Uhrin

V hre sa objavili aj mladší herci. Ako sa s nimi pracuje?

Do tohto projektu sme prvýkrát zobrali mladšie deti, doteraz sme totiž pracovali len s deťmi nad 14 rokov. Nie je to preto, že by sme mali problém s deťmi ale pripraviť predstavenie takéhoto druhu je mimoriadne náročné. Také dieťa od 16-20 rokov už vie, aký ma program, či je schopné chodiť na tréningy. Pri menších deťoch sa do tohto projektu musí zapojiť celá rodina, pričom pol roka tieto deti nemali voľný víkend kvôli skúškam.

Foto: Katarína Fitošová

Aké boli začiatky pri nacvičovaní tejto hry?

Zo začiatku sme rok a pol pracovali na tom, aby sme ich naučili chodiť po javisku, správne vyslovovať a až potom sme mohli začať nacvičovať dielo. Od začiatku boli však deti veľmi milé a snaživé a veľkú prácu s nimi odviedla práve naša choreografka. Nebolo to ľahké, ale myslím si, že dnes sme všetci radi.

Foto: Richard Slezák

Ako dlho budete ešte hrať toto dielo?

Zatiaľ máme naplánovaných asi 15 prestavení, ale plánujeme to hrať pokiaľ budeme mať aspoň sto ľudí v hľadisku.

Máte už teraz nejaké plány do budúcna?

Ak nám tento kolektív vydrží a neomrzí ich divadlo, tak teraz mám veľmi dobre pripravenú pôdu na naozaj veľkolepé divadlo. Máme totiž pätnáste výročie súboru a o rok by som chcel prísť s najveľkolepejším dielom aké sme tu kedy mali.

Ak ste ešte najnovšiu hru Dramaťáku nevideli, tak si Popolušku a tučnú myš najbližšie môžete užiť na Komárňanských dňoch a to v utorok 30. apríla o 17:30. Súčasťou programu budú tiež aj Rebeli s ich Taľafatkami v stredu 1. mája o 16:00 v amfiteátri Dôstojníckeho pavilónu. V oboch prípadoch si lístky môžete rezervovať na čísle 0905 466 107. Hlavne si nezabudnite priniesť dobrú náladu a ak sa doma nájde, tak aj kúsok syra pre Ignáca.