Najväčšie futbalové talenty z Komárna
V Európe sa už naplno rozbehli najvyššie futbalové súťaže i boje o postup na európsky šampionát, ktoré má skvele rozbehnuté i slovenská reprezentácia. Futbal sa tak stal aktuálnou spoločenskou témou. Zopár vynikajúcich futbalistov začínalo svoju kariéru práve na trávniku komárňanského futbalového klubu.
KFC dosahovalo a dosahuje celoslovensky výborné výsledky v mládežníckych kategóriách, avšak mužstvo dospelých sa do najvyššej slovenskej ligy nikdy nedostalo. Svoj podiel má na tom možno i fakt, že vedenie klubu nikdy nebránilo odchodu mladých talentovaných hráčov do vyšších súťaží, či do zahraničia. V 50. Rokoch minulého storočia rezonovalo meno komárňanského odchovanca Antona Moravčíka (1931 – 1996), bývalého hráča ŠK Slovan a reprezentanta ČSR. V čase pôsobenia v reprezentácii bol často jediným Slovákom v reprezentačnom mužstve. Na slávnej Maracane rozhodol o výhre 1:0 nad Brazíliou a Česko-Slovensko sa stalo prvým európskym tímom, ktorý zvíťazil v tomto futbalovom svätostánku.
V Kolárove s futbalom začínal 72 násobný reprezentant ČSSR Koloman Gőgh (1948 – 1995), ktorý svoju genialitu v rokoch 1963 – 1967 rozvíjal vo vtedajšom Spartaku Komárno. Vrcholom jeho kariéry bol zisk titulu Majstra Európy v Belehrade v roku 1976.
Z rodných Tvrdošoviec prešiel v roku 1963 do Komárna ďalší výnimočný talent Juraj Szikora (1947 – 2005), chýr o o ňom prenikol do Bratislavy a ako 17 ročného si ho uchmatol Inter. S jeho menom sa spája jedno z najslávnejších uznaní pre nášho hráča vo svete. V roku 1966 po zápase Brazília – ČSSR (2:1), ktorý sa hral pred 88 000 divákmi na slávnej Maracane, ho domáci novinári ako prvého Európana nazvali „bielym Pelém“.
Peter Lérant pôsobil od roku 1996 v prvoligovom tíme DAC Dunajská Streda a bol hráčom niekoľkých známych európskych mužstiev. Obliekal dresy tímov ako Bayer Leverkusen, Austria Viedeň, Panionios FC, FC Luzern, či HNK Rijeka. Bol aj pri najväčšom úspechu v histórii slovenského futbalu, keď sa v roku 2000 naša reprezentácia do 21 rokov prebojovala na olympijské hry v Sydney. Do Komárna sa vrátil vo veku 33 rokov. Ako hrajúcemu trénerovi sa mu podarilo s domácimi hráčmi vyhrať 4. Ligu a pri trénerstve zostáva i naďalej. Pred dvomi rokmi získal licenciu trénera UEFA A a minulý rok viedol tím Veľkého Medera.
Vari najvýraznejšou osobnosťou komárňanského futbalu je Szilárd Németh. Do roku 1994 pôsobil v materskom klube a jeho kariéru odštartovalo pôsobenie v Slovane Bratislava. O tri roky neskôr, vo veku 19 rokov, zamieril do 1. FC Košice, v roku 1998 prestúpil na tú dobu za rekordnú sumu 35 miliónov Kč do Sparty Praha. Po hosťovaní sa vrátil do Košíc a potom do Interu Bratislava, s ktorým získal dva roky po sebe ligový titul. Za famózne výsledky získal niekoľko ocenení, ako napr. Futbalista Slovenska (2000), šesť umiestnení v ankete Top 10 (1996-2005), trikrát sa objavil v Jedenástke roka, dvakrát bol najlepším strelcom slovenskej ligy. Podpísal sa pod úspech hráčov do 21 rokov na ME, je 4 násobný majster Slovenska, majster Česka, víťaz Slovenského pohára i anglického Ligového pohára. Za slovenskú reprezentáciu odohral v rokoch 1996-2006 59 zápasov a skóroval 22 krát, čím držal až do júna 2010 rekord v počte strelených gólov za Slovensko. Úspechy doma mu otvorili aj futbalové hranice, v roku 2001 podpísal 5-ročnú zmluvu s popredným klubom anglickej Premiership FC Middlesbrough. Jeho famóznu kariéru zabrzdilo v novembri 2006 vážne zranenie, išlo o embóliu pľúc po žilnej trombóze. Odohral ešte niekoľko zápasov za francúzsky Strasbourg a v Bundeslige za Almenniu Aachen. Vo veku 33 rokov skončil s aktívnym futbalom a stal sa skautom pre Manchester United, pre ktorý vyhľadáva talenty zo Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska. Stal sa tiež trénerom juniorov Slovana Bratislava v kategórii U 17.
Stále hrajúcim hráčom, ktorý získaval prvé futbalové zručnosti v Komárne, je aj reprezentant Maďarska, útočník Tamás Priskin (1986). Do maďarského Győru prestúpil ako 12 ročný, no a keďže mal aj maďarské občianstvo, ponuku maďarskej reprezentácie v roku 2005 bez váhania prijal a ako sám po rokoch priznal, toto rozhodnutie absolútne neľutuje. V drese Maďarska odohral 47 stretnutí, v ktorých skóroval 15 krát. Od roku 2006 do roku 2013 ho futbalový osud zavial do anglického Watfordu, ktorý hral v tom čase prestížnu Premier League, na Britských ostrovoch si neskôr zahral vo viacerých tímoch, pôsobil v ruskom mužstve FC Alania Vladikavkaz, rakúskej Austrii i v izraelskom Maccabi Haifa, odkiaľ sa minulý rok vrátil späť do Győru. Túto sezónu sa na tri roky upísal bratislavskému Slovanu, ktorý uprednostnil pred angažmánom v Anglicku či Rusku. Má tak šancu zahrať si v európskej lige UEFA.
Komárňanský talentovaný útočník Marek Střeštík (1987) hral od svojich 9 rokov až do roku 2001 za Komárno, v štrnástich rokoch prestúpil do mladšieho dorastu FK ZTS Dubnica a o dva roky neskôr nastúpil do českej futbalovej akadémie 1. FV Synot v Uhorskom Hradišti. V najvyššej českej súťaži debutoval v roku 2005 v zápase proti pražskej Slavii, keď podpísal profesionálnu zmluvu so Zbrojovkou Brno. Na ME do 19 rokov už obliekal dres českej reprezentácie a stal sa najlepším strelcom českého výberu. Bronz zabezpečil Čechom účasť na MS do 20 rokov, ktoré sa konali v roku 2007 a aj vďaka skvelým výkonom Mareka dosiahli českí juniori historické 2. Miesto. Hosťovanie v Sparte Praha nebolo príliš úspešné, treba však dodať, že hlavnou príčinou bolo zranenie. Prestupom do maďarského Győru sa opäť vrátil do hry a v sezóne 2012/2013 tímu dopomohol k ligovému titulu po 30 rokoch. Dnes je hráčom MTK Budapešť.
Od 8 rokov po komárňanskom trávniku behal i Peter Molnár (1983), no a keďže sa, ako sám hovorí, rád hádzal za loptou, bolo rozhodnuté, zaujal post brankára. Ako 20 ročný podpísal profesionálnu zmluvu s ETO Győr, stal sa tretím najlepším brankárom maďarskej ligy, získal majstrovský titul a chytal finále Maďarského pohára. Od roku 2013 je brankárskou jednotkou maďarského prvoligového tímu Paks, v ktorom dosiahol klubový rekord, a to 565 minút bez inkasovaného gólu.
Komárňanský futbalový klub aj v tomto roku zastrešuje viac ako 200 mladých nadšencov futbalu a zostáva len veriť, že už čoskoro budeme písať o ďalších talentoch z Komárna, ktorí sa presadili vo futbalovom svete.
Hráčom, ktorý na trávniku v Komárne začínal a v súčasnosti zastáva post hrajúceho trénera miestneho KFC, je stopér Csaba Szórád (1980), ktorý do roku 2007 pôsobil v nitrianskom FC. Po takmer piatich rokoch sa náš stopér sťahoval pod Dubeň, kde obliekol dres majstrovského tímu MŠK Žilina. Mal tak možnosť zahrať si v najvyššej slovenskej lige v najlepšom slovenskom tíme, ako i v Lige majstrov. V roku 2008 sa stal „vicekapitánom“ prvoligového klubu AS Trenčín. V Komárne už nosil kapitánsku pásku a v tejto sezóne vedie ako hrajúci tréner mužstvo mužov, ktoré je zaradené do III. ligy Západ. Csaba kraľuje aj v anketách, Západoslovenský futbalový zväz ho dva roky po sebe vyhlásil za najlepšieho hráča, a to nielen za herné výkony na ihrisku, ale ocenili aj jeho ľudský a profesionálny rozmer.
Viete, že…
…komárňanský futbalový klub datuje svoj vznik na 29. Apríla 1900? Historicky prvý zápas odohralo kfc proti kistétényu budapest. V tom čase prekračovala návštevnosť zápasov 3 tisícky divákov! Štadión futbalového klubu v komárne sa dal do užívania v roku 1961, keď sa vtedajší klub presťahoval z miesta zvaného „ráczkert“ pod vodárenskou vežou na súčasné miesto.