Šport 2019. 09. 10.

Futbalisti AS Trenčín darovali krv pre pacientov Komplexného onkologického centra

Komplexné onkologické centrum, člen skupiny AGEL, podporili futbalisti prvoligového AS Trenčín.  Účasťou na mobilnom odbere pomôžu aj s ostatnými darcami  62 pacientom,  ktorým dokážu zachrániť  životy, respektíve zlepšiť kvalitu zdravia.

Životodarnú tekutinu, ktorá pomôže onkologickým pacientom, sa v sobotu 7. septembra v priestoroch obrátenej pyramídy v Bratislave rozhodli darovať i trenčianski futbalisti spolu s ďalšími dobrovoľníkmi. Pacientov z Komplexného onkologického centra prišli medzi inými podporiť brankár Igor Šemrinec a prvoligoví futbalisti Lukáš Skovajsa, Adam Laczko, Ryan Koolwijk, Ante Roguljić, Milan Corryn, John Neeskens a Hamza Čataković.

Onkologickí pacienti často trpia na znížený počet krvných doštičiek a iné problémy, ktoré ovplyvňujú kvalitu krvného obrazu, a to môže mať priamy vplyv na ich liečbu. Pacienti skrátka potrebujú krv, aby prežili terapiu.

,,Darovanie krvi je nielen morálna, ale aj humánna povinnosť a je prejavom vzájomného vzťahu ľudí.

Sme vďační, že sú medzi nami ľudia, ktorí pochopili otázku hlbokej spoločenskej zodpovednosti a darovanie krvi je pre nich samozrejmou záležitosťou. Darcom, ktorí robia pacientom neoceniteľnú službu, patrí vrúcne a úprimné poďakovanie. Vďaka prináleží aj ich blízkym a zamestnávateľom, ktorí podporujú myšlienky darcovstva a vychádzajú dobrovoľníkom v ústrety,“ uviedol Miroslav Jaška, riaditeľ Nemocnice Komárno, ktorá prevádzkuje Komplexné onkologické centrum.

Klub AS Trenčín vníma svoje postavenie nielen vo futbalovej komunite a pri výchove mladých športovcov, ale cíti aj sociálnu zodpovednosť nielen v našom regióne. Preto už niekoľko rokov tvoríme vlastný program pre všetky sociálne skupiny. Jeho súčasťou je nielen podpora podobných projektov, kam sa radí aj Rozhlasová kvapka krvi, ale aj výchova našich hráčov k hodnotám,“ doplnila manažérka akcií AS Trenčín Petra Drábová.

Ďalší záujemcovia o pomoc pacientom vrátane prvodarcov môžu získať všetky potrebné informácie o aktuálnych odberoch a o podmienkach darovania krvi na webovej stránke www.nemocnicakomarno.sk alebo na telefónom čísle 035 7909 360.  Dopredu sa hlásiť nemusia, dôležité je, aby prišli v pondelok alebo piatok od 7.00 do 11.00 hodiny do komárňanskej nemocnice alebo na miesto avizovaného mobilného odberu. V prípade záujmu o kolektívne darovanie krvi formou mobilného odberu je nutné sa vopred informovať a dohodnúť so zdravotníkmi. 

Komplexné onkologické centrum je jedinečné a inovatívne pracovisko, ktoré zvyšuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov južného a stredného Slovenska. V rámci prvej etapy sa v ňom vybudovalo moderné pracovisko radiačnej onkológie. Pacienti taktiež získali rozšírenú diagnostickú sekciu, čo v praxi znamená, že je im dostupný zvýšený počet CT vyšetrení na najnovšom type CT simulátora. Onkologicky chorí pacienti majú k dispozícii aj jeden z najmodernejších lineárnych urýchľovačov v strednej Európe.