Mesto 2016. 11. 20.

Najviac áut prejde Komárnom, nový most môže situáciu ešte zhoršiť

Z výsledkov Celoštátneho sčítania áut v roku 2015 vyplýva, že s najvyšším počtom tranzitujúcich áut musí súperiť Komárno. Denne je to podľa štatistík až takmer 22 tisíc. Druhá Šaľa ich má niečo vyše 20 tisíc.

Situáciu by pritom nový most mohol podstatne zhoršiť. Cez Komárno totiž za hranice do Maďarska nemôže prejsť žiadny nákladný automobil nad 20 ton. Nový most by teda určite pritiahol zvýšenie dopravy, ktorá ponad Dunaj bude smerovať na juh. Najbližší most do Maďarska bez obmedzení je totiž až v Medveďove, pričom na maďarskej strane je za ním 40-tonové obmedzenie nákladnej dopravy. Most v Štúrove má obmedzenú nosnosť na 3,5 tony. Nákladná doprava smerom od Nových Zámkov by tak musela prejsť priamo krížom cez mesto.

obchvaty-graf-nestandard1

Aj preto začal minister dopravy Árpád Érsék (Most Híd) uvažovať o obchvate, ktorý by dopravu naviedol priamo k mostu, ktorý bude stáť za mestom. Podľa Pravdy má Investičná výstavba a správa ciest v pláne osem obchvatov. „Okrem Šale sú v príprave obchvaty Trnavy, Holíča, Komárna, Senice, Vrábeľ, Kalnej nad Hronom a Levíc. Samotné realizácie však závisia od štúdií realizovateľnosti a od financií,“ povedala pre denník Zuzana Hromcová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.

Viac sa dočítate na webe Pravda.sk

Autor grafiky: Pravda