Mesto 2014. 11. 29.

Naše Vianoce

27. novembra 2014 v nádvorí Európy sa uskutočnila tlačová konferencia Komárňanskej skupiny dobrovoľníkov. Hlavnou témou tlačovky bolo spoločná oslava tohtoročných Vianoc. Akcia „Naše Vianoce” sa uskutoční poslednú adventnú nedeľu, 21. decembra 2014 od 14 hodiny a hlavným miestom dejov bude Nám. gen. Klapku.

„Pred menej ako dvoma týždňami sme začali realizáciu nášho dávneho sna. Komárňanská skupina dobrovoľníkov a tí sympatizanti, ktorí cítia zodpovednosť voči mestu, a nejde im o verejné vavríny chcú poslednú adventnú nedeľu – aspoň veľmi dúfajú – urobiť krajšou, útulnejšou. Robíme to ako dobrovoľníci, bez politickej podpory.” – povedala na úvod Réka Kiss.

Dobrovoľníci ešte v lete vysnívali, že vlastnými prostriedkami by chceli prispieť k oslave Vianoc, ale svoju činnosť do komunálnych volieb pozastavili. Spoločnú oslavu Vianoc vysnívali tí dobrovoľníci, ktorí vypratali pevnosť a priestory nemocnice. Akciu, ktorá sa uskutoční 21. decembra organizuje 25-členný tím.

„Bez podpory mesta Komárno by sa táto akcia nemohla uskutočniť. Dúfali sme, že v novozvolenom vedení mesta nájdeme partnerov. Novozvolený primátor mesta László Stubendek nás ubezpečil o podpore mesta, preto dva dni po komunálnych voľbách sme sa pustili do organizácie. Robíme to preto, lebo sme si vedomí toho, že v posledných rokoch sa v centre mesta neuskutočnila žiadna taká adventná akcia, ktorá by bola hodná k najkrajšiemu sviatku roka.” – dozvedeli sme sa od Réky Kiss. László Stubendek sa zúčastnil tlačovky, kde opätovne prisľúbil podporu mesta pri zorganizovaní akcie Naše Vianoce.

Počas popoludní prvej adventnej nedele dobrovoľníci – vďaka jednému hlavnému sponzorovi – pri soche Klapku postavia 4 metrový adventný veniec. 30. novembra radi privítajú pomocné ruky a vianočné ozdoby na veniec. „K výzdobe venca prispejú komárňanskí predajcovia kvetov, ktorí výzdoby a vlastnú kreativitu ponúkli ako dar.” – pokračovala Kiss. Podľa predbežných plánov 30. novembra okolo 18 hodiny vysvätia adventný veniec, a následne zapália prvú sviečku.

„21. decembra od skorého popoludnia, od 14 hodiny asi do 20 hodiny sa uskutoční akcia, ktorej ústredným bodom bude pripravenie komárňanského mestského medovníka. Surové medovníkové cesto, ktoré pripravia komárňanské gazdinky sa bude zbierať vo dvoch pekárňach – ktoré sú taktiež dobrovoľní sponzori našej akcie –, kde ich v deň akcie pomiesia. Vaľkanie, pečenie v mobilnej peci a zdobenie medovníkov sa uskutoční priamo na Nám. gen. Klapku.” – informovala Réka Kiss. Organizátori naďalej očakávajú kúsok surového cesta od Komárňanov a z okresu pre spoločný cieľ. Surové cesto sa zbiera v Pekárni F&K (Ul. Roľníckej školy 3052, Komárno) a v Pekárni C.B.C.G. (Palatínova ul. 48, Komárno). V obidvoch pekárňach si zapíšu mená darcov cesta, ktoré sa uloží do mrazničky. Komárňanský mestský medovník môže byť ozdobou vianočného stromčeka, dverí, misy, na konzumovanie však organizátori neodporúčajú.

„Je pre obrovskou radosťou, že 21. decembra bude hudobné javisko celé poludnie živé. Na vystúpenie sme poprosili len Komárňanov. Okrem iného bez nároku na honorár nám povedali áno – Éva Korpás, Péter Emmer, András Ölvecky, Eduard Kulin, Ritka Magyar Folkband, Róbert Lakatos a dva spevácke zbory miestneho klubu dôchodcov. Presný program bude o pár dní.” – dozvedeli sme sa od predsedu Študenstkého klubu Móra Jókaiho Pétera Kocskovicsa. „Od 15 hodine v bývalom klube Zeppelin, dnes Pivnica univerzitný klub najmenších čakajú remeselníci a hry, ktoré vyvíjajú zručnosti detí. Organizátori a vystupujúci budú mať sídlo vo Vinárni v nádvorí Európy, ktoré je najangažovanejším podporovateľom našej akcie.” – pokračoval Kocskovics.

Na tlačovke vyšlo sme sa dozvedeli o ešte jednom veľkom sny dobrovoľníkov. Plánujú, že oslovia všetky materské a základné školy v meste Komárno, aby sa s deťmi pridali k veľkému spoločnému spevu. Veľký komárňanský detský spevokol spolu zaspieva vianočné skladby Tichá noc a Padá sniežik.

„Teší nás, že našu akciu, z ktorej by sme chceli vytvoriť tradíciu podporila aj miestna organizácia Matice slovenskej a podarilo sa nám zladiť nás a ich program Vianočná kapustnica, preto Komárňanov povzbudzujeme, aby sa podľa možností zúčastnili na obidvoch akciách. Dúfame, že akciu „Naše Vianoce” si každý Komárňan vyvlastní za svoju akciu. Ďakujeme za podporu a za pomoc dobrovoľníkov.” – povedali na tlačovke.

Vďaka jednému veľkorysému podporovateľovi akcie od začiatku decembra bude mať udalosť Naše Vianoce vlastnú internetovú stránku – www.karacsony-vianoce.eu, kde sa uverejní menný zoznam sponzorov a samozrejme, uverejnia aj presný program.

(vaan, foto: Civil Komárom)