Šport 2013. 10. 07.

Naturálna kulturistika je čistejšia

Týždenne strávia v posilňovniach hodiny, dodržiavajú striktný jedálniček a robia všetko preto, aby bol každý ich sval vidieť. Komárňan Gabriel Engel má za sebou nemalé úspechy v naturálnej kuluristike. Počas dvoch aktívnych rokov dosiahol na Majstrovstvách Slovenska tretie miesto a v júni tohto roku mu na krk zavesili bronzovú medailu aj na Majstrovstvách Európy v Talianskom Bussolengu. V súčasnosti sa pripravuje na kvalifikáciu pred Majstrovstvami sveta.

Aký je rozdiel medzi klasickou kulturistikou a naturálnou kulturistikou?
V podstate my ‚naturáli‘ sme obmedzení váhovo na istú výšku. Výška mínus sto, plus je tam pár kilogramov tolerancia. Ja mám 182 centimetrov a môžem mať maximálne 88 kilogramov. A samozrejme sa vykonávajú rôzne antidopingové testy. Môžeme si pomáhať len legálnymi prostriedkami. Takže tam nie je možné vytvoriť takú extrémnu svalovú hmotu.

Predpokladám ale, že ani klasickí kulturisti nemôžu brať ilegálne podporné látky.
Neviem presne, ako to oni majú. Či nemôžu, alebo len tie kontroly nie sú také intenzívne alebo také prísne.

Niečo ako Tour de France.
Ja si myslím, že celkovo v športe to ide, len sa to dobre skrýva.

Vy teda máte povolené tradičné suplementy.
Samozrejme. Veci ako proteíny, aminokyseliny, spalovače tukov, kreatíny a podobne. Všetko, čo je legálne dostupné aj na internete a v obchodoch.

Niekde som čítal, že tieto suplementy pridávajú maximálne 5 percent k práci.
Áno, dosť často sa tieto veci opisujú ako nejaký zázrak, ale veľa toho v podstate nespravia. Základ je vysokobielkovinová strava, čo dodáva svalom stavebný materiál, bez toho svaly nerastú. Suplementy ti možno trochu pomôžu, ale samy o sebe nič nespravia, dôležitá je životospráva.

Je drahá takáto strava? Máš aj vyrátané, koľko toho zješ za týždeň?
Je pravda, že strava je finančne dosť náročná. Denne musím jesť mäso, tvarohy, ovsené vločky, vajíčka… Štatistiky si nevediem, ale taká denná strava vyjde okolo šesť, sedem vajec, takmer kilo mäsa, ryža, zelenina. A potom ešte nejaké suplementy.

DSC_0667Aké je tvoje obľúbené jedlo?
Fú, teraz v diéte keď sa spýtaš, tak asi úplne všetko (smiech). Ale keby som mal byť konkrétny tak by to bola sviečková s knedľami.

Využívaš aj cheat mealy?
Teraz to skúšam, každý druhý víkend. Vyprážaný syr som mal naposledy a nejaké čokolády. Zatiaľ mám taký pocit, že mi to pomáha, váha začne potom aj rýchlejšie klesať, trošku to ten organizmus oklame.

Čo sa pri kulturistike hodnotí?
Určite rozvoj svalovej hmoty, definícia svalov, symetria a to, ako sa dokáže pretekár prezentovať.

Tmavý lesklý náter pomáha?
Áno. Zlepší svalovú definíciu a lepšie to vynikne pod reflektormi.

Africkí pretekári sa asi nenatierajú.
No nad týmto som už rozmýšľal, že ako to u nich funguje (smiech). Asi sa aspoň nejakým olejom natrú, aby sa leskli.

Sú partie, ktoré neukazuješ? Dá sa vôbec pred porotou skryť niečo, čo je tvojou slabinou?
Úplne skrývať nie, ale vo voľných zostavách by si mal ukázať svoje prednosti a na slabiny neupozorňovať. U mňa sú prednosťou určite nohy. Tie asi mám jedny z najlepších v mojej kategórii.

Ako trénuješ?
Nemám špeciálny tréningový plán, držím sa toho, čo mi vyhovuje. Striedam svalové partie podľa toho, ako sa stíhajú zregenerovať. Väčšinou sú to ale tri tréningové dni a deň voľna. Pred súťažou trénujem dvojfázovo. Ráno chodím na kardio, čo je v mojom prípade chôdza na páse do kopca nejakú tú hodinu a potom poobede sú to silové tréningy.

Zaujímalo by ma, čo robíš počas tej hodiny na páse, musí to byť nuda.
Jasné, je to strašne nudné (smiech). Aj to volám ‚nekonečná hodina‘, keďže ma to absolútne nebaví, ale inak sa toho prebytočného tuku zbaviť nedá. Buď počúvam hudbu, alebo sa rozprávam s kamošom, ak je tam. Ale je to v každom prípade veľmi zdĺhavé.

Trénuješ aj niekoho iného?
Nie, ale bolo by dobré nájsť niečo v tomto smere. Čakám, kým dokončím vysokú školu. Môj študijný smer je šport a zdravie, ale príliš mi to nesadlo. Skôr sa to zameriava na širšiu verejnosť, ľudí s nedostatkom pohybu, ktorí by so sebou mali niečo robiť a nie priamo na športovcov. Týmto ľuďom sa častokrát ani nechce a aby som ich ja motivoval, na to asi ani nemám povahu a nervy (smiech). Takže trochu váham, či to dokončiť, alebo či prejsť na iný študijný program. Radšej by som sa konkretizoval na kulturistiku a fitnes a trénoval.

Ako motivuješ seba samého?
Mám v sebe to, že chcem niečo dosiahnuť a to ma ženie stále vpred. Síce prídu aj slabšie chvíľky, ale keď sa pozriem dozadu a vidím, čo som už dokázal, tak mi to dodáva silu potiahnuť to minimálne do súťaže.

S Gabrielom Engelom sa rozprával Tomáš Kottra.
foto: Richard Vallo