Mesto 2015. 02. 24.

Nemocnica v Komárne spustila kampaň „Prevencia proti rakovine prsníka“

Pre pacientky nad 40 rokov spustila Všeobecná nemocnica Komárnov týchto dňoch kampaň s názvom „Prevencia proti rakovine prsníka“, ktorej podstatou je včasné odhalenie karcinómu. Vďaka novému modernému digitálnemu mamografu, ktorým nemocnica disponuje od októbra 2014, je vyšetrenie rýchle, presné a väčšinou bez čakacej lehoty. TASR informovala hovorkyňa nemocnice Marta Csergeová.
Ako uviedla, najčastejším zhubným nádorom diagnostikovaným u žien je karcinóm prsníka. Najväčšiu nádej na uzdravenie majú predovšetkým pacientky, u ktorých je včas stanovená diagnóza a následná liečba. Včasné odhalenie choroby je možné práve vďaka mamografickému skríningovému vyšetreniu. To môžu podstúpiť zdarma raz za dva roky v rámci prevencie všetky ženy staršie ako 40 rokov.
„Aj napriek tomu, že mamografické vyšetrenie zachránilo tisíce životov, je tu stále mnoho žien, ktoré majú strach a na mamografiu nejdú. Vďaka špičkovému prístroju, ktorý spĺňa najnáročnejšie požiadavky mamografického vyšetrenia, sme od 4. novembra 2014 vyšetrili dodnes 704 pacientok, z toho osem prípadov s pozitívnym nálezom,“ konštatoval primár rádiologického oddelenia nemocnice v KomárneTamás Hollósy s tým, že práve pre narastajúci výskyt ochorenia sa rozhodli spustiť kampaň, ktorá zachytí rakovinu prsníka ešte pred objavením klinických príznakov, kedy je ešte veľká šanca na úplné uzdravenie.
Podľa jeho ďalších slov špičkový prístroj funguje na princípe priamej digitalizácie. „Znamená to, že röntgenové zariadenie je na detektore priamo konvertované na elektrický signál a digitálny obraz vzniká už za niekoľko sekúnd po expozícii. Záznam je veľmi kvalitný, s vysokým rozlíšením a v prípade potreby je možné ho následne upraviť. Pre pacientky to znamená najmä rýchlejšie vyšetrenie a tiež menšiu dávku žiarenia,“ dodal Hollósy. Poznamenal, že digitálna mamografia je pre diagnostiku rakoviny prsníka veľkým prínosom, pretože dokáže odhaliť aj drobné zmeny štruktúry v prsníku.
Primár sa netajil s tým, že mnoho pacientok si myslí, že mamografické vyšetrenie je nepríjemné až bolestivé. Podľa jeho slov však aj v tomto prípade urobila technológia krok vpred. „Špeciálna technológia kompresných lopatiek, ktoré sa počas vyšetrenia prispôsobia prirodzenému tvaru prsníka, prináša pacientkam väčší komfort,“ uviedol.
Všeobecná nemocnica Komárno začala vyšetrovať mamografickým prístrojom už v roku 1990. Vlani na pracovisku vyšetrila zhruba 1200 žien z Komárna a okolia. „Pacientky sa môžu na mamografické vyšetrenie v nemocnici objednať osobne alebo telefonicky na čísle +421 35 7909 311. Nečakajte a dajte sa vyšetriť, veď prevencia je dôležitý krok proti rakovine prsníka,“ uzavrel primár.