Nielen folklór
Národné matičné slávnosti priniesli do centra Komárna na víkend život. Tisíce tunajších obyvateľov a návštevníkov mesta zlákali tanec a hudba. Tie ale neboli iba folklórneho žánru, odohrali aj 25-hodinový koncert.
Päťsto účinkujúcich a tisíce návštevníkov dotiahli do Komárna Národné matičné dni. Oslava založenia Matice slovenskej sa prvýkrát v histórii konala mimo Martina. Komárno tak načalo nový trend putovných slávností, ktoré by sa každoročne mali konať inde. Organizátori tunajšej akcie však nastavilo latku poriadne vysoko.
Peniaze a energia
Všetko dopadlo tak, ako malo, vydýchli si v nedeľu 31. júla organizátori Národných matičných slávností. Dvojdňová kultúrna akcia pre širokú verejnosť bola jedným z najväčších a rozhodne najnáročnejším projektom, aké Jozef Černek organizoval. Počas dvoch dní totiž musel „ukočírovať“ dva stage – na Námestí generála Klapku a v amfiteátri Dôstojníckeho pavilónu – a stovky ľudí, ktorí potrebovali jesť i spať. Návštevníci ale aj Komárňania si mohli kúpiť festivalový náramok, ktorý im potom slúžil ako zľavenka na občerstvenie, či vstup na kúpalisko, do múzeí a na festival Lake Up, ktorý sa konal paralelne pri Mŕtvaku.
„Naplánovali sme to po autobusoch, ako ku nám chodili jednotlivé skupiny,“ približuje J. Černek. Hostí sa hneď po príchode ujala Magdika Kravcová, šéfka Klubu dôchodcov, ktorá ich na lodi pri sútoku Dunaja a Váhu uviedla do histórie mesta. „Potom sa jednotlivým skupinám postupne venovali naši dobrovoľníci – sprievodcovia, spravili im na jednotlivých miestach v Komárne výklad,“ vysvetľuje a dodáva, že pani Magdiku a jej energiu neprestáva obdivovať.
„Ešte aj v nedeľu si sadla na loď a robila výklad pre tých, ktorí ho kvôli meškaniu či iným problémom nemohli zažiť,“ chváli J. Černek šéfku komárňanských dôchodcov.
Práve na dobrovoľníkoch mal stáť alebo padnúť úspech akcie. Rozpočet Matičných slávností sa zastavil na čísle 30 000 eur, z ktorých boli financované prenájmy, technika, ubytovanie, strava pre hostí. Cestovné náklady vystupujúcim preplatila Matica slovenská, svojou troškou prispelo aj mesto Komárno, zvyšok tak šiel zo sponzorských financií. „Bohužiaľ, Ministerstvo kultúry odmietlo túto akciu podporiť. Finančne nám slávnosti celkom nevyšli, avšak to sa pri tomto type akcií zrejme ani nedá,“ zhodnotil J. Černek. „Dôležité je, že nám chodia ďakovné pozdravy, ľudia boli spokojní. Počasie nám tiež vyšlo. Búrka sa prihnala až po tom, ako odišiel posledný autobus s návštevníkmi,“ priblíži a dodal, že je rád, že pomohol pozitívne zviditeľniť Komárno.
Rôznorodé, živé
Na slávnostiach vystupovali domáci folkloristi, ako aj hostia a umelci z Komárna a okolia. „Kultúrny program trval počas dvoch dní dohromady viac ako tridsať hodín. Vystupovať mohli všetky súbory, ktoré prišli, najväčší priestor sme ale dalilokálnym,“ hovorí Jozef Černek. Jedným z nefolklórnych interpretov bola kapela Vidoq’s Criminal Record. Jej duchovný otec Marián Vidovenec si matičiarsku akciu pochvaľuje, ich koncert trval vyše 25 hodín! Svetový rekord to síce nie je, komárňanský však určite áno. „Naše prvé vystúpenie na námestí malo zvláštny punc nášho najdlhšieho koncertu, ktorý trval cez 25 hodín. Vďaka 23 hodinovej prestávke sme mohli divákom predstaviť dve tváre našej tvorby, v piatok tú pokojnejšiu folkovú a po prestávke v sobotu tú tvrdšiu, rockovú,“ vysvetľuje M. Vidovenec a zároveň ďakuje organizátorom „za precízne pripravené podujatie. Pevne veríme, že sa diváci dobre zabavili a tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia v Komárne,“ uzatvára. Rôznorodosť žánrov doplnila aj bratislavská rocková kapela Diamond Flowers, na base s Komárňanom Marekom Kamocsaiom, vystúpenie Dramaťáku, folkový hudobník Igor Cvacho či dychovka Veselá kapela a ďalší. Rôznorodý, no najmä folklórny program
uzavrela nedeľná omša.
Foto: FB stránka Národné matičné slávnosti 2016