Kultúra 2018. 10. 26.

O víťaznú partu Miss folklór zabojuje matičiarka a divadelníčka z Komárna

Do finále Miss Folklór 2018 sa prebojovala krásna a talentovaná matičiarka z Komárna. Mladá herečka, kostymérka i krojárka Romana Mačicová (19) sa od svojich štrnástich rokov pohybuje na divadelných doskách i v zákulisí v Dome Matice slovenskej v Komárne.

„Milujem folklór, preto ma lákalo prihlásiť sa do Miss Folklór. Je skvelé, že som sa dostala až do finále. Už teraz mám množstvo zaujímavých zážitkov a spoznala som skvelých ľudí. Mojou najväčšou motiváciou je však všetkým dokázať, že aj práca v zákulisí divadla je na javisku rovnako krásne prezentovateľná ako tanec či spev,“ povedala finalistka Romana. Vo voľnej disciplíne súťaže predstaví módnu prehliadku párt, vencov a iných ľudových zaujímavostí jej vlastnoručnej výroby.

Domovskými divadelnými súbormi nádejnej folklórnej missky Romany Mačicovej sú Slovenskí Rebeli a Dramaťák. Objavila sa v predstaveniach Slečna Loreline, Život i Sen noci svätojánskej. Jej najdôležitejšia rola je však za oponou. Navrhuje a pripravuje kroje pre divadelných hercov a herečky, dokonca do nového predstavenia Rebelov s názvom Taľafatky bude navrhovať celú krojovú výpravu. Pre Dramaťák vlastnoručne vytvorila partu k výnimočnému svadobnému kroju z Parchovian. Svoju lásku k folklóru poňala už aj akademicky – tento rok začala študovať etnológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

(Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej; komarnodnes.sk)