Mesto 2017. 07. 26.

O rok by malo byť hotové interaktívne ihrisko a tiež požičovňa bicyklov

V pondelok poobede sa konala na radnici tlačová konferencia, ktorú držal Bara Zoltán, riaditeľ Pons Danubii EGTC. (O aktivitách Pons Danubii sa môžete presnejšie dočítať v tomto staršom článku.) Minulý týždeň sme Vám poskytli určité informácie, že vďaka výhre úniovej verejnej súťaže bude v Komárne a aj v maďarskom Komárome vybudované moderné, interaktívne ihrisko a tiež systém požičovne bicyklov podobný tomu, aký už existuje v Budapešti a v Győri. Bara Zoltán poskytol o týchto dvoch projektoch bližšie informácie.

IHRISKO   

Vďaka verejnej súťaži bude vybudovaných celkovo deväť ihrísk na rôznych miestach. Miesta sú nasledovné: Komárno, Komárom, Kolárovo, Hurbanovo, Tata, Kisbér, Oroszlány (sedem členských miest Pons Danubii), plus Nové Zámky a Šaľa. V každom jednom meste okrem Nových Zámkov bude vybudované ihrisko podľa histórie iného mesta. Ihriská budú bezpečné, moderné, interaktívne, povrch bude pokrývať bezpečnostný koberec. Celé ihrisko bude chránené oplotením.

Celkové náklady na projekt budú: 2 901 114 eur.

Takéto impozantné bude ihrisko v Kolárove, kde si ako model zobrali zámok z maďarského mesta Tata.

 

Pozrime sa, ktoré ihrisko bude čo zobrazovať a aké sú jednotlivé náklady na dané ihriská.

  • Komárno : Hviezdna pevnosť (Csillag erőd) nachádzajúca sa v maďarskom Komárome (248 500 eur)
  • Maďarský Komárom: Komárňanská Stará a Nová pevnosť (290 320 eur)
  • Hurbanovo: Banské múzeum Tatabánya (150 000 eur)
  • Kolárovo: Zámok v maďarskom meste Tata (250 000 eur)
  • Tata: „mlynársky park“ okolo jazera (okolité mlyny, medzi iným budú ihrisko robiť podľa modelu z Kolárova) (317 000 eur)
  • Kisbér: Drevený most Kolárovo (195 000 eur)
  • Oroszlány: Renesančný kaštieľ Šaľa (294 000 eur)
  • Šaľa: pustovníctvo majki (oroszlány) (282 000 eur)
  • Nové Zámky: Novozámocký, model dnes už neexistujúceho (zbombardovaného) renesančného hradu (335 000 eur)

 

Víťazom projektu sa stal aj Svodín (okres Nové Zámky), kde ale miesto ihriska zaobstarajú mobilné pódium v hodnote 19.000 eur.

V Hurbanove bude postavené ihrisko, ktoré bude zmenšeninou banského múzea nachádzajúceho sa v maďarskom meste Tata.

Všetky ihriská budú zaujímavé a zároveň impozantné s prvkami aj pre zdravotne postihnutých. Vo vnútri budú umiestnené interaktívne hry a pomocou týchto hier sa môžu deti naučiť niečo o danej pamätihodnosti. Z vonkajšej strany  sa môžu zabávať rodičia – teda aspoň v Komárne určite. Na ihrisku bude zvonka na stenách ukryté „hľadanie pokladov“, ktoré si (aj) dospelí budú môcť stiahnuť na mobil, alebo na tablet. V prvom rade sa toto „hľadanie pokladov“ bude týkať danej pamätihodnosti.

Zároveň, bude týchto deväť ihrísk vytvárať jeden celok a tak budeme môcť na každom z nich nájsť odkaz na ostatné. Takže podstatou bude: hrou spoznať pamätihodnosti susedských miest!

Podmienkou je, aby boli všetky ihriská umiestnené blízko centra mesta – sídliská neprichádzajú do úvahy. Jednotlivé ihriská si budú mestá stavať samé, teda okrem Komárna. O výstavbu a tiež propagáciu ihriska v Komárne sa postará samotná spoločnosť Pons Danubii.

 

Komárňanské ihrisko bude mať dve poschodia, bude vysoké 3,7m a jeho základná rozloha bude 20×20 metrov. Ihrisko bude pravdepodobne umiestnené pred kúpaliskom

Aké bude v skutočnosti ihrisko podľa Hviezdnej pevnosti (Csillag erőd)? Kde bude umiestnené? Naše ihrisko bude mať dve poschodia a bude vysoké 3,7m,  bude sa rozprestierať na ploche 20×20 m, takže si môžeme predstaviť, že bude dosť veľké. Zatiaľ pripadá do úvahy päť miest na jeho umiestnenie: na Ostrove svätej Alžbety sú dve vyhovujúce miesta, jedno je v okolí vodárenskej veže, jedno pred pevnosťou a posledné je v parku vedľa kúpaliska, v blízkosti Športovej haly. No vyzerá to tak, že posledná možnosť je najaktuálnejšia, ale o umiestnení sa rozhodne až v septembri na zasadnutí. Postaviť ihrisko práve ku kúpalisku by bolo rozumné práve preto, lebo je to blízko aj k centru mesta a aj k rekreačnej oblasti – športové ihrisko, kúpalisko a tým by sa mohla zvýšiť ich návštevnosť.

K výstavbe potrebné výberové konania sa začnú na jeseň, takže budúci rok o takomto čase sa už celkom určite naše deti budú môcť hrať na novom ihrisku!

 

POŽIČOVŇA BICYKLOV

Druhý víťazný projekt je podobný ako sa nachádza v Budapešti, alebo v Győri a to   vytvorenie požičovne bicyklov. Celkovo je reč o 125 bicykloch, ktoré budú rovnako ako ihriská umiestnené v deviatich mestách: Komárno, Komárom, Kolárovo, Hurbanovo, Tata, Kisbér, Oroszlány (sedem členských miest Pons Danubii), plus Nové Zámky a Nesvady. V Nesvadoch prebieha výstavba nového kúpaliska a celkom určite príde vhod umiestnenie bicyklov v jeho okolí.

Vo väčších mestách, ako sú Komárno, Komárom, Tata a Nové Zámky – budú po dve stanice a v ostatných mestách po jednej. Na každej stanici bude 16 bicyklov. Každý bicykel bude mať zabudované GPS zariadenie a mysliac aj na starších, alebo na tých, ktorí by chceli ísť väčšiu vzdialenosť, budú na každej stanici aj elektronické bicykle (s rýchlosťou 50km/h).          

 

V Budapešti je Bubi (Budapešť Bike) a u nás bude Kombi (Komárno Bike)

V Komárne si budete môcť požičať bicykel vedľa stanice, alebo pri Lehár parku, v maďarskom Komárome to bude tiež vedľa stanice a vedľa kúpaliska. Takže, keby sme brali tieto dve mestá ako celok, tak sa rozrastieme o 4 požičovne bicyklov, čoho následkom by mohlo byť posilnenie vzťahov na oboch stranách Dunaja.

Najväčšou prednosťou tohto celého je napríklad to, že ak cestujeme napríklad do Budapešti vlakom, nemusíme sa znervózňovať nad tým, kam si postavíme auto, alebo ako sa dostať cez most pešo čo najrýchlejšie. Jednoducho si zoberieme jeden bicykel a ideme – bicykel netreba zobrať naspäť, môžeme ho nechať v Maďarsku pri stanici. V okolí je vybudovaná aj sieť cyklistických ciest a onedlho sa budú budovať aj ďalšie. Môžeme sa odbicyklovať až do maďarského mesta Tata a keď sa tak rozhodneme, môžeme si na tamojšom festivale dať jeden, alebo aj dva poháre vína a domov sa vrátime vlakom.

Takto vyzerá v maďarskom meste Győr – GyőrBike

Komárňania si budú vedieť bicykle požičiavať s kartou, ktorú si budú môcť zakúpiť v turistickej kancelárii. Osoby zo zahraničia si budú môcť tieto služby kúpiť bankomatovou kartou.

Nemusíte sa vôbec obávať od toho, že by Vám bicykel odcudzili – keďže ich zovňajšok bude výrazne svojrázny, inde ako do „zberných surovín“ ho nikto nezoberie a celkom určite ich nebude možné predať. A okrem toho bude v každom bicykli zabudované GPS zariadenie.

Celková výška projektu je jeden milión eur a tak ako aj v prípade ihrísk, sa o rok o takomto čase budeme môcť bicyklovať na KOMBI (Komárno Bike) bicykloch.