Mesto 2016. 11. 03.

V Komárne môže vyrásť detské ihrisko, ktoré bude lákať aj turistov

Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva odsúhlasili poslanci výstavbu moderného ihriska pre deti a tiež zriadenie cyklopožičovne. Obe by sa uskutočnili s finančnou podporou Európskej únie prostredníctvom projektu Pons Danubia, ktorú zastupuje Zoltán Bara.

Ide o cezhraničný projekt, ktorý do schvaľovacieho procesu podá EGTC Pons Danubii, k tomu je však potrebný súhlas zastupiteľstva. Hlavným cieľom projektu je postavenie atrakcie, ktorá mala rozmery až 20×20 metrov a pôsobila by ako zábavný park pre najmenších, ale zároveň by odkazoval na historickú pamiatku v regióne.

Ako bude teda také ihrisko vyzerať? Keďže ide o cezhraničný projekt, spolok Pons Danubii nebude podávať len jeden projekt, ale projekt na deväť ihrísk v deviatich rôznych mestách. Zaujímavosťou je, že v každom z miest sa takto objaví detské ihrisko odkazujúce na inú pamiatku z regiónu. Podľa súčasných plánov by v Komárne vyrástla zmenšenina pevnosti Csillag v Komárome v spomínaných rozmeroch 20×20 metrov.

2

Koľko nás to bude stáť? Park by bol financovaný zo zdrojov EU a dotácia by mohla vystúpiť až do výšky 250 tisíc eur. Park totiž musí spĺňať všetky štandardy a bezpečnostné predpisy.

6

Kde bude? Na zasadnutí sa viedla najväčšia diskusia práve na túto tému. Zatiaľ sa hovorí o detskom parku v centre mesta, ale viacerí poslanci sa s touto myšlienkou nevedeli stotožniť, hoci spomienky mnohých veľa Komárňanov sa viažu prve k detskému parku. Jedinou podminkou nateraz ostáva, že zábavný park nesmie stáť na okraji mesta.

4

Projekt by mal byť realizovaný koncom roku 2017 alebo na jar 2018. Návrh napokon poslanci odsúhlasili, bez jediného hlasu proti alebo zdržania sa. EGTC Pons Danubii teda môže projekt podať. Okrem zábavného parku Zoltán Bara predložil na mestskom zastupiteľstve ešte jeden návrh. Ide o modernú cyklopožičovňu, na ktorú je tiež dobrá šanca získať financie z EÚ. Podľa predstáv by bola požičovňa pri železničnej stanici a pri malom moste. Bicykle by sa mohli požičiavať použitím členskej karty.

3

5

Text: HDA
Zdroj: NapiGerzson
Foto: Pons Danubii