Región 2020. 12. 02.

Obdarovali pravidelných darcov krvi v maďarskom Komárome

27. november je dňom maďarských darcov krvi. Deň sa v Maďarsku slávi od roku 1988, vďaka maďarskému Červenému krížu.

„Ku koncu roka každoročne organizujeme stretnutie, na ktorom obdarúvame darcov krvi darom, sprevádzaným večerou a programovým večerom. Tento rok však toto všetko bohužiaľ kvôli pandémii zaostáva. Tento rok dostali naši darcovia krvi, ktorí oslavujú jubilejný rok, pravidelný darčekový balíček,“ uviedol Gábor Oláh, regionálny koordinátor Maďarského Červeného kríža v Komárome.

Dozvedeli sme sa tiež, že mesto najväčšiu komunitu darcov krvi.

Krv je nevyhnutná pri liečení a záchrane života pacientov v núdzi, pretože podľa súčasnej vedeckej situácie možno stratu krvi nahradiť iba darovaním krvi. Do roka môžu muži darovať krv štyrikrát a ženy trikrát.

„Ľudia môžu pomôcť trom ďalším pri darovaní krvi,“ zdôraznil Gábor Oláh a potom dodal, že darcom krvi môže byť každý, kto je zdravý, váži viac ako 50 kg, dosiahol vek 18 rokov a v poslednom čase nebol operovaný. Tetovanie ani šperky na tele nie sú prekážkou, ak boli vyrobené viac ako pol roka pred darovaním.

Na identifikáciu je potrebné predložiť občiansky preukaz, adresný preukaz a kartu TAJ.

Maďarský Červený kríž organizuje tento rok v Komárome ďalšie dva darcovstvá krvi, prvé v jednej zo spoločností priemyselného parku a druhé v miestnom komunitnom dome.

Zdroj: komarom.hu