Mesto 2013. 10. 24.

Od úmrtia operetného kráľa Franza Lehára uplynie 65 rokov

Nekorunovaný kráľ operety Franz Lehár zomrel pred 65 rokmi, ktoré uplynuli dnes 24. októbra.

Lehárov svetový úspech sa začal v roku 1905, keď mala vo Viedni premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. O jej úspešnosti svedčí fakt, že počas nasledujúcich 5 rokov opereta dosiahla spolu 20.000 predstavení. Ďalšími najznámejšími Lehárovými operetami sú Gróf z Luxemburgu, Cigánska láska, Škovránok, Zem úsmevov, Paganini, Giuditta.

Vo svojich operetách rozvinul Lehár tematiku citov a vášne do nebývalých rozmerov. Vo veľkej miere v nich uplatňoval aj národné hudobné motívy podľa toho, v ktorej krajine sa dej operety odohrával. Dokázal ich vždy skĺbiť s viedenským operetným žánrom.

Franz Lehár sa narodil 30. apríla 1870 v Komárne. Rodina, vychádzajúc z povolania otca – vojenského kapelníka, pochodila celé Rakúsko-Uhorsko. Štúdiom na pražskom konzervatóriu sa začala rozvíjať hudobná kariéra mladého Franza. Jeho prvé hudobné kroky na škole viedli hudobné osobnosti Josef Suk, Oskar Nedbal, Karel Hoffman.

Pracovať začal Franz Lehár ako orchestrálny huslista, neskôr bol kapelníkom v Lučenci. Od roku 1894 pôsobil na prestížnom mieste kapelníka profesionálneho námorného orchestra Rakúsko-Uhorska v Pule, potom pôsobil v Budapešti a vo Viedni.

Neskôr komponoval Lehár čoraz častejšie aj vážnejšie diela, ktoré sa hudobne postupne približovali k opere (hudba je dramatickejšia, postavy sú hudobne vyjadrené do väčšej hĺbky). V tom ho ovplyvnil hlavne Giacomo Puccini, s ktorým Lehára spájalo priateľstvo a vzájomný obdiv. Lehár začal tvoriť diela, ktoré sa nekončia šťastne, čo je na operety dosť nezvyčajné. Láska hlavných postáv ostáva nakoniec nenaplnená. Tak končí jeho opera Kukuschka. V sezóne 1942/1943 uviedli v Budapešti Potulného študenta, čo bola v podstate opereta Cigánska láska, značne prepracovaná do opernej podoby.

Niektoré Lehárove operety aj sfilmovali. Operetu Clo-clo autor pre potreby kinematografie natoľko zmenil, že sa z nej stalo nové dielo s názvom Celý svet sa krúti okolo lásky. Okrem operiet komponoval aj valčíky, najznámejší je Gold und Silber, ktorý zložil v roku 1901 na bálovú sezónu. Mnohé z valčíkov skomponoval na motívy vlastných operiet. Napísal aj hudbu k viacerým filmom, napríklad Veľká atrakcia, alebo Bol raz jeden valčík.

V roku 1935 založil Lehár vydavateľstvo Glocken-Verlag, ktoré aj viedol.

Franz Lehár zomrel 24. októbra 1948 v rakúskom kúpeľnom mestečku Bad Ischl. Na druhý svet sa odobral vo vile, v ktorej žil a v ktorej umiestnil svoju zbierku rôznych umeleckých predmetov (obrazy, starožitnosti, nábytok) a tiež mnohé dary od svojich priaznivcov. Podľa jeho poslednej vôle sa vila aj so zariadením zachovala a stala sa Lehárovým múzeom. Lehár sa dožil 78 rokov.

TEXT: TASR
FOTO: Charles Scolik