Región 2014. 01. 21.

Oni vás uvidia, vy ich nie, polícia nasadila neviditeľné radary

Stop arogancii na cestách? Policajti začali od pondelka veľký boj s arogantnými vodičmi. Dostali na to 780 nových inteligentných áut a pribudnú k nim aj stovky stacionárnych radarov. Tie odfotia každé vozidlo, ktoré poruší v danom úseku pravidlá, a jeho majiteľ dostane o niekoľko dní poštou pokutu aj s fotografiou.

Polícia sprísňuje dohľad na najrizikovejších a najfrekventova­nejších cestách a od tohto systému si sľubuje efektívnejšiu kontrolu a menej nehôd.

Krátko z mapy rizikových ciest so zvýšenou policajnou kontrolou:

cesta 1/63 Nitra smerom na Komárno
cesta 1/63 Dunajská Streda – Šamorín obojstranne
cesta Dolný Štál – Veľký Meder obojstranne
bratislavský Prístavný most – zjazd z rondelu do centra
Račianska ul. v Bratislave smerom na Pezinok

Inteligentné autá pomocou špeciálnych modulov zmerajú sedem najčastejších priestupkov. Ide napríklad o nedodržanie rýchlosti jazdy, predchádzanie, otáčanie či cúvanie na zakázaných miestach. Zmonitorujú aj porušenie zákazu zastavenia, státia, vjazdu, odbočovania či ignorovanie povinnosti dať prednosť v jazde.

Okrem inteligentných vozidiel budú poriadok na cestách strážiť aj stacionárne radary.

Nový systém s inteligentnými autami pomôže polícii zachytiť omnoho viac priestupkov ako doteraz. Z hľadiska bezpečnosti totiž nebolo vždy možné zastaviť vodiča na rizikových a vysoko frekventovaných úsekoch. Tento problém by mali vyriešiť práve inteligentné vozidlá a stacionárne radary.

(zdroj: Pravda.sk, ilustračné foto)