Mesto 2014. 06. 02.

Stop alkoholu a návykovým látkam na cestách

Tento týždeň od pondelka sa koná na slovenských cestách dopravno-bezpečnostná akcia zameraná nielen na alkohol a iné návykové látky u vodičov vozidiel, motorkárov, cyklistov a chodcov. Uskutoční sa v dňoch 2. až 8. júna naraz vo všetkých európskych štátoch, ktoré združuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Za prvé štyri mesiace tohto roka polícia eviduje 479 nehôd pod vplyvom alkoholu. Policajti odhalili v apríli až 378 vodičov, ktorí si neváhali sadnúť za volant pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. Teraz čelia obvineniu z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo im hrozí až ročné väzenie.

Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Dopravná polícia vykonáva kontroly najmä na úsekoch častých dopravných nehôd. Práve alkohol za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných kolízií. Polícia počas dopravno-bezpečnostnej akcie bude dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky aj mimo nehodových úsekov. Pri kontrolách okrem alkoholu za volantom nebude tolerovať ani prekročenie povolenej rýchlosti či iné porušenia pravidiel cestnej premávky, dodala Baloghová.

(zdroj: tasr.sk, ilustračné foto)