Mix 2018. 11. 20.

Opäť náš „lampioňák“

Deň boja za slobodu a demokraciu…želajme si slobodu… sľúbili sme si lásku… zažnite si vodné lampióniky… pošli po rieke svoje tajné prianie… Tieto a podobné slová zaznievali v predvečer sviatku, ktorý si každoročne pripomíname 17.novembra.

ZŠ Komenského už po tretí raz srdečne pozývala rodičov, pedagógov a žiakov našej školy na tradičný „lampioňák“ – lampiónový sprievod, ktorý bol tento rok tematicky zameraný práve na spomínaný Deň boja za demokraciu a slobodu.

Zaplnený školský dvor, miesto zrazu, avizoval bohatú účasť. O 16.30 hod. sa svetielkujúci sprievod pohol a prešiel mestom. Prechod pevnosťou, dýchajúcou i dnes históriou, bol nakrátko prerušený. Nie, tentokrát nás nečakali za jej múrmi žiadne strašidielka , hoci mnohé deti by sa potešili ich prítomnosti. Krátke zastavenie a pokojnú atmosféru vyrušil hlas z megafónu: -Želajme si slobodu , pustite balóny a počas ich letu vyslovte svoje priania.- To len naša p. riaditeľka vysvetlila zvedavému davu dôvod stretnutia . Vzápätí sa sprievod plný fosforeskujúcich predmetov, lampášikov, bateriek, reflexných prvkov pobral k Vážskemu mostu. Opäť malá spomienka na novembrové dni 1989-eho roku a vzápätí tíško sa rozliehajúca melódia, nesmelý spev. Sľúbili sme si lásku, sľúbili sme si vydržať…Krátka chvíľa na zamyslenie…Rozjímanie…Spomienky… Možno pre prítomné deti boli tóny tejto piesne veľkou neznámou, ale u mnohých rodičov vyvolala spomienky na prinavrátenie tak vzácnej slobody.

Keby vodné lampióny pustené na tichý tok rieky Váh vedeli rozprávať, možno by nám nechtiac prezradili mnohé želania a túžby, ktoré boli v ten večer v duchu vyslovené. Deťmi, dospelými…

Cibuľový chlebíček (mňam, aká super pochúťka v prírode) a teplý čaj boli stmelujúcim prvkom.. Napokon krátke rozhovory a rozlúčka…

Dovidenia nabudúce!

Pozn. Srdečné poďakovanie chceme vysloviť p. Eve Likérovej z Čárdy pri Váhu, ktorá nám spomínané dobroty každoročne pripravuje.

(ZŠ Komenského)