Región 2012. 11. 02.

Päť obcí v Nitrianskom kraji má nových starostov, Most-Híd je nejednotný

Výsledky doplňujúcich volieb v piatich obciach Nitrianskeho kraja sú už známe, voľby starostu Bátorových Kosíh ukázali nejednotnosť Mostu-Híd.

Spolupráca v strane nie je ideálna, voľby ukázali nejednotnosť.

V Zemianskej Olči v okrese Komárno získal najviac hlasov nezávislý kandidát Gustáv Magyarics. Dôveru mu dalo 355 voličov. „Voľby prebehli pokojne. Z 2067 voličov zapísaných v zozname ich  prišlo voliť 1094, z toho platných hlasov bolo 1091. Celková volebná účasť tak bola 52,92 percenta,“ uviedol pre TASR predseda volebnej komisie Žigmund Győri.

V komárňanskom okrese prebiehali voľby aj v Bátorových Kosihách. Z celkového počtu 2825 zapísaných voličov dnes prišlo k volebným urnám 1915 voličov, ktorí odovzdali 1896 platných hlasov. „Z nich najviac získal Roland Labancz za SMK. Volilo ho 1062 voličov,“ informovala zapisovateľka miestnej volebnej komisie Annamária Báthoová.

Voľby starostu Bátorových Kosíh ukázali nejednotnosť Mostu-Híd
Strana Most-Híd nie je v niektorých otázkach jednotná. Bugárovci síce postavili vlastnú kandidátku Gertrúdu Mácsodiovú, niektorí členovia strany však podporovali kandidáta SMK Rolanda Labancza. Ten napokon voľby vyhral. K jeho podporovateľom patril aj jeden zo zakladajúcich členov Mostu-Híd Péter Vörös. Podpredseda strany Zsolt Simon je sklamaný a odporúča Vörösovi, aby si premyslel, čo vlastne chce.

Simon nepovažuje za správne, že zakladajúci člen Mostu-Híd podporoval kandidáta inej strany, a nie tej vlastnej. „Nie je to správny krok. Péter Vörös by sa mal zamyslieť nad tým, v ktorej strane chce pracovať a ktorú stranu chce podporovať,“ povedal Simon pre TASR. Agentúra sa pokúšala spojiť aj s Vörösom, zatiaľ sa jej to však nepodarilo.

Vörös prejavil svoju podporu kandidátovi SMK Labanczovi aj na jeho mítingu. Spoločnosť mu robil aj ďalší politik z Mostu-Híd, starosta Moče Pál Banai Tóth. Vörös vo svojom prejave, ktorý zverejnil internetový portál www.bumm.sk, vyzdvihol Labanczov program a označil ho za vhodného kandidáta.

Péter Vörös bol v minulom volebnom období poslancom Mostu-Híd a bol aj členom predsedníctva strany, ktorú spoluzakladal. Po neúspechu v tohtoročných parlamentných voľbách odstúpil z predsedníctva a vzdal sa aj všetkých ostatných funkcií. Členom strany však zostal a otvorene volal po spolupráci Mostu-Híd s SMK.

„Som presvedčený, že dve strany, ktoré zastávajú záujmy Maďarov, musia nájsť k sebe cestu,“ písal v apríli Vörös v článku, v ktorom sa vyjadroval aj k svojmu odstúpeniu. Podľa neho nie je dobré dostávať maďarských voličov do situácie, že pri volebnej urne nevedia, koho majú voliť. Strana Most-Híd Vörösovu aktivitu vtedy nekomentovala.

TEXT: TASR