Mesto 2012. 10. 25.

V okrese Komárno vzniká nová maďarská strana

Stranu spomínajú v súvislosti s Bugárovcami. Jej zástupcovia však odmietajú spojitosť s Mostom aj s SMK.

Na Slovensku sa začína formovať nová maďarská strana. Má sa volať Maďarská kresťansko-demokratická aliancia. Jej zakladatelia Csaba Fehér (exriaditeľ Podunajského múzea), János Sárközi a ďalší sa začiatkom týždňa zišli v obci Búč v Komárňanskom okrese. O vznikajúcej strane píšu aj viaceré internetové portály.

„V pondelok sme začali zbierať podpisy, chceli by sme ich vyzbierať do marca, neponáhľame sa s tým,“ povedal pre TASR Fehér. Pre založenie strany sa rozhodol preto, že je spolu so svojimi kolegami presvedčený, „že kresťanské hodnoty majú miesto na politickej scéne“.

V strane sa majú aktivizovať ľudia z Komárna a okolia, ktorí sú známi skôr v regióne, a nie na celoslovenskej úrovni. Iniciatíva sa spomína aj v súvislosti s Mostom-Híd. Objavujú sa názory, že bugárovci ňou chcú vziať voličov SMK. Fehér pre TASR odmietol, že by vznikajúca strana bola projektom Mosta-Híd alebo SMK.

„Most-Híd nemá s touto stranou a snahou nič spoločné,“ vyhlásil pre TASR podpredseda bugárovcov Zsolt Simon, ktorého snahy o vytvorenie zmienenej strany veľmi neprekvapili. Poznamenal, že osoby, ktoré sa spomínajú v súvislosti s novou stranou, už pred pár rokmi mali obdobnú občiansku iniciatívu. „Bolo teda len otázkou času, kedy príde snaha prerobiť to na politickú stranu,“ povedal Simon.

TEXT: TASR