Šport 2020. 03. 20.

Plavkyňa Miriama Szászová: V kategórií 13-ročných mi pri mnohých disciplínach chýba k rekordu pár stotín a verím, že ich tento rok prekonám

Meno Miriama Szászová patrí medzi plavcami Delta klubu Komárno jednoznačne medzi zvučné mená. Len trinásťročná študentka ZŠ J. A. Komenského v Komárne prekonáva rekordy nielen súperiek ale i svoje vlastné. V spolupráci s jej rodičmi a trénerom Michalom Knihárom nám prezradila o svojich doterajších najväčších úspechoch a o ďalších plánoch, ktoré chce uskutočniť v blízkej budúcnosti.

8 titulov Majsterky SR starších žiakov. Takto znel titulok posledného článku o tebe. Povedz nám v skratke aké rôzne medaily sa ti podarilo získať v decembri 2019 v Dolnom Kubíne?

Na Majstrovstvách Slovenska starších žiakov som získala spolu 9 medailí. K ôsmim titulom Majsterky SR som pridala aj jedno striebro. Štartovala som vo všetkých krauliarskych, znakárskych a polohovkárskych disciplínach.

Na tom istom mieste si nasadila latku pre plavkyne v tvojom veku veľmi vysoko. Vytvorila si totiž nový slovenský rekord v disciplíne 800m voľným spôsobom. Plánuješ tento svoj rekord prekonať?  

V plávaní máme rekordy do veku 14 rokov po jednotlivých ročníkoch, takže tento rekord dvanásť ročných plavkýň už prekonať nemôžem. V kategórií 13-ročných mi pri mnohých disciplínach chýba k rekordu pár stotín a verím, že ich tento rok prekonám.    

Ktorý zo svojich úspechov považuješ počas svojej plaveckej kariéry za najvýznamnejší?

Medzi najlepšie výkony považujem prekonanie rekordu SR Martiny Moravcovej na 100 m voľný spôsob, ktorý som prekonala vo Viedni, ako aj prekonania 36-ročného rekordu na 800m voľným spôsobom.

Ako dlho sa venuješ plávaniu?

Plávaniu sa venujem od svojich šiestich rokov, takže plávam siedmy rok.  

Prečo si sa rozhodla práve pre plávanie?

Chcela som tento šport vyskúšať a zapáčil sa mi natoľko, že som pri ňom zostala.

Si študentkou na základnej škole. Ako sa ti darí vyvážiť školu s tréningmi a súťažami?

V škole sa mi darí. Škola mi vychádza v ústrety, čo sa týka tréningového procesu, účasti na sústredeniach aj na pretekoch.  

Čomu môžeš, podľa teba, vďačiť za svoje úctihodné výsledky?

Predovšetkým môjmu trénerovi Michalovi Knihárovi, ktorý vo mne objavil talent na plávanie. Aj keď sú tréningy veľmi ťažké, len vďaka nim sa môžem zlepšovať. Rodičom, ktorí ma sprevádzajú na pretekoch a zabezpečujú podmienky. V neposlednom rade mojej sestre Eme a ostatným plavcom Delta klubu Komárno, masérovi ujovi Igorovi a kondičnej trénerke Mirke a všetkým, ktorí mi držia palce.

Aký je tvoj najbližší cieľ v plaveckej kariére?

Zaplávanie limitu na Európskom olympijskom festivale mládeže v roku 2021, ktorý sa bude konať v Banskej Bystrici. 

Plánuješ sa plávaniu venovať aj neskôr počas štúdia na strednej škole?

ÁNO. Vždy. Do konca života.

Ako tráviš svoj voľný čas, keď akurát nie si v bazéne? 😊

Pravidelne chodím na angličtinu a nemčinu, rada si kreslím, čítam knižky, idem s kamarátkami do kina potom na pizzu. Chodím si tiež pozrieť volejbalové zápasy v Komárne a rada spím.