Mesto 2013. 01. 09.

Po zlom roku snáď konečne dobré správy z Komárna

Po mimoriadne náročnom roku 2012, ktorý matičiarov z Komárna riadne vytrápil, sa zdá, akoby sa karta obrátila a nový rok vítajú s dobrými správami.

Matičiari spustili projekt súboru Rebeli. Pripravujú aj nový muzikál. FOTO: Archív MS v Komárne

Dom Matice slovenskej hneď začiatkom uplynulého roka zaskočila havária vykurovacieho systému, keď sa do podzemných priestorov vyliali tisíce litrov vody, ohrozené boli aj priestory, ktoré si študenti sami upravili pre potreby dramatického krúžku. Koncom roka zas bola ohrozená ich činnosť vďaka nesprávne vyplnenému tlačivu a SOZA žiadala takmer tisíc eur od mladých umelcov.

Existenčné problémy mal aj samotný Dom Matice slovenskej, ktorého prevádzku zabezpečuje najmä príjem z nájmu. Región je však oslabený nezamestnanosťou, najmä po hromadnom prepúšťaní v Nokii na maďarskej strane Komárna či kolapsom Slovenských lodeníc v Komárne. Preto prenajať priestor nie je jednoduché. Húževnatosť najmä dobrovoľníkov okolo Matice slovenskej v Komárne sa však napokon vyplatila a veci sa postupne upravujú.

„V roku 2011 sme museli aj školám prenajímať javiskovú sálu za plnú cenu, čo bolo nepríjemné, pretože to u nás zvykom nebolo. Teraz sa zdá, že v tomto roku budeme aspoň školám môcť dať výraznú zľavu a dokonca predajom služobného auta sme zabezpečili úplne nové a profesionálne ozvučenie sály,“ vysvetľuje riaditeľ Domu MS Jozef Černek.

Darí sa aj kultúrnym aktivitám matičiarov z Komárna, popri už známom Dramatickom krúžku Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri Matici slovenskej, vznikol aj nový, folklórom motivovaný súbor, Slovenskí rebeli, za krátku dobu svojej existencie už stihol desiatku úspešných predstavení a tento rok sa chystá aj do Nemecka na folklórny festival.

Dramatický krúžok pripravuje ďalší muzikál, tento krát klasickú rozprávku – Snehulienku. „S Peťom Emmerom sme vytvorili prvú skladbu a naši priaznivci si ju už môžu vypočuť na našom webe www.rebeli.sk. Som presvedčený, že to bude nielen krásne dielko, ale že sme aj objavili nové talenty, na ktoré budeme môcť byť opäť naozaj hrdí. Momentálne už pripravujeme scénu a kostýmy a o chvíľu sa predstavíme divákom,“  neskrýva nadšenie vedúci Dramaťáku Černek.

Rok 2013 je rokom osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensku a práve Komárno sa neslávne preslávilo peripetiami okolo umiestňovania a premiestňovania súsošia, ktoré dnes stojí v kruhovom objazde najdôležitejšej križovatky mesta.  Komárňanskí matičiari budú mať neľahkú úlohu pri oslavách, pretože viacnásobné poškodenie sochy naznačuje istú nevôľu jej prijatia v meste. „Oslavy v lete sa budeme snažiť robiť tak, aby sme najmä vrátili soche jej pôvodný význam. Politici si viackrát sochu nešťastne vzali ako akéhosi rukojemníka pre svoje zviditeľnenie. Radi by sme túto stigmu zo sochy sňali, aby bola braná ako kultúrna dominanta, ale uvedomujeme si, že ľahké to nebude,“ uzatvára Černek.

TEXT: Jana Pipíšková, členka MO MS Komárno

Vyjadrite svoj názor