Mesto 2015. 06. 23.

Súsošie vierozvestcov je dvojjazyčné

Súsošie vierozvestcov Cyrila a Metoda je už oficiálne dvojjazyčné. V spolupráci s Domom Matice slovenskej v Komárne to docielili aktivisti z hnutia Fontos vagy!. Riešenie ale nie je definitívne, keďže ide o nálepku. Obe strany sa teraz snažia o získanie prostriedkov pre osadenie informačnej tabule, ktorá by mená a informácie o svätých Cyrilovi a Metodovi priniesli nielen v slovenskom a maďarskom, ale aj v ďalších jazykoch.

Nápis pritom na soche už v maďarskom jazyku bol, avšak sa tam objavil bez vedomia majiteľa sochy, teda domu Matice slovenskej v Komárne. Jeho riaditeľ Jozef Černek na margo maďarského nápisu prostredníctvom svojho facebookového účtu vyjadril zmiešané pocity: „Ako sa zdá sochu prijali za svoju aj ďalší občania nášho mesta. To je naozaj dobrá správa pre Komárno. Škoda len, že takto tajne, možno ak by sme o tom vedeli vopred mohli sme zladiť font.“ 

Hnutie Fontos vagy! pre portál Maďari.sk vtedy uviedlo uviedlo: „V roku 2010 Robert Fico bez súhlasu mesta odhalil v Komárne sochu Cyrila a Metoda. Hoci sme nesúhlasili s umiestnením sochy v takomto štýle, ale oveľa smutnejšie je, že komárňanských obyvateľov maďarskej národnosti neuctili ani nápisom v maďarskom jazyku. “ Hnutie sa rozhodlo teda neúctivosť napraviť po svojom a na sochu nalepiť nálepku. Už po niekoľkých hodinách ale nálepka zo sochy zmizla a hnutie začalo riešiť oficiálnou cestou. „Ja som nevidel dôvod brať to ako vandalizmus. Ozvali sa mi, či tam spolu môžeme spolu dať nálepku, ktorá bude kopírovať použitý font,“ vysvetľuje Jozef Černek.