Mix 2019. 12. 19.

Vianočná akadémia 2019

Dňa 12. 12. 2019 sa v Dome Matice slovenskej v Komárne konala Vianočná akadémia Základnej školy na Rozmarínovej ulici v Komárne. Aj tento rok sme sa priblížili prostredníctvom Vianočnej akadémie k obdobiu, ktoré v sebe spája ikonický pokoj, radosť a šťastie.

V tomto okamihu akoby zastal čas – ľudia vnímajú precíznejšie vlastné vedomie príchodu najkrajších sviatkov roka. Každý z nás si pamätá práve TIE Vianoce, ktoré prinášali pomyselnú náplasť za hektickým rokom, časom, kedy ľudia počas roka tvrdo pracovali a časom, kedy si dopriali chvíľku na relax. Počas týchto dní sa prestali trápiť, vnímali iba nevšednosť jediného okamihu. Nelámali si hlavu nad vecami, ktoré nestihli v roku súčasnom, v tom, ktorý sa pomaličky chýlil ku svojmu koncu. Tešili sa z toho, čo majú dnes.

 Ako deti sme za zobúdzali na škoricovú a vanilkovú vôňu, ktorú zaobstarali naše mamy a staré mamy. Času akoby sme mali oveľa viac. Mrazivo zvláštne. Sústredili sme sa na to, čo nás spájalo a nie na to, čo nás rozdeľovalo. Kým sa dospelí v našom okolí rozprávali a bilancovali priebeh posledného roka, my deti sme šantili, kradli salónky zo stromčeka a následne do obalov balili papieriky v domnienke, že sa na naše šibalstvo nepríde. Náš hlad počas celodenného pôstu nám podnecoval fantáziu chuťových buniek. Na stole sme možno nemali tiramisu či tortu od viedenského cukrára, ale aj napriek tomu sa naše nenásytné jazýčky skrúcali od toľkého cukru. Nezaujímalo nás, čo majú iní ľudia či susedia. Boli sme vďační za to, čo sme mali na stole my. Pri zdobení stromčeka pod dohľadom dospelého sme vyťahovali zaprášené škatule plné ozdôb a snažili sa rozmotať svetielka či nájsť aspoň dve rovnaké ozdoby.  Vtedy sme si dávali skutočné darčeky, také, ktoré ľudia potrebovali, také, ktoré sa im hodili. Keďže sme spolu trávili ďaleko viac času, presne sme vedeli, čo ten druhý potrebuje.

Tento rok bola Vianočná akadémia inšpirovaná motívmi filmu Legendárna partia. Hrdinovia príbehu zobrazovali všetky pomyselné bytosti, ktoré deťom vytvárajú to ozajstné a plnohodnotné detstvo. Každému z nás sú známe postavy, ktoré nosia darčeky, počas zimy vytvárajú kĺzačky a sypú sneh, vymieňajú im vypadnuté zúbky za peniažky, schovávajú veľkonočné kraslice alebo ich každý večer uspávajú. Okrem pozitívnych postáv sme mali možnosť pochopiť úmysel negatívnej postavy. Tieň, ktorý sa snažil prekaziť idylické predstavy detí. Divadelná inscenácia na motívy filmu Legendárna partia bola opäť režisérskym dielkom šikovnej pani učiteľky Tatiany Ocskaiovej, ktorá uchopila hlavnú myšlienku veľmi citlivo a s dôrazom na detaily. Ideály tohto diela v sebe ukrývali nosné myšlienky Vianoc. Prostredníctvom detských strážcov sme si uvedomili, že dieťa treba vnímať ako obyčajné svetielko, ktoré verí v existenciu dobra, nehľadá mená, hľadá iba podoby vnuknutí. Verí, že schopnosti dobra prinesú medzi ľudí kúzlo a nádej, radosť a sny. Za každým z tých svetielok sa ukrýva dieťa. A keď tieň pochmúrností padne aj na detskú dušičku, je našou povinnosťou vzájomnou spoluprácou bdieť nad ich nádejami, prianiami a snami.

Aké posolstvo a ideály Vianoc vidíme dnes? Ťažko povedať…V prvom rade je asi podstatné upriamiť sa na predstavu ideálnej všednosti ľudského porozumenia a lásky. Každý sviatok je v prvom rade prejavom ľudskosti, ktorý by sme mali zakaždým oprášiť. Nie je to také ťažké, veď sa nachádza v každom z nás. Len sme na to v poslednej dobe akosi pozabudli. Vianoce by mali byť o vyjadrení vďačnosti za prítomnosť našich príbuzných – že sa títo ľudia v našich životoch nachádzajú, že sú ich súčasťou. Pretože nie sú samozrejmosťou a nemusia tu byť stále. Preto by sme si mali vážiť každú chvíľu, ktorú s nimi môžeme stráviť.

Výťažok z dobrovoľných príspevkov na Vianočnej akadémii vo výške 100 eur poputuje do Prešova – ľuďom, ktorých postihlo nešťastie.

(Mgr. Jana Krajanová, ZŠ Rozmarínová ul. 1 v Komárne)