Kultúra 2024. 03. 28.

Noc a Andersenom na Rozmarínke

Aj tento rok sa deti z 1. stupňa zo ZŠ Rozmarínová zapojili do medzinárodného podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. 22. 3. o 18,00 sa brána školy otvorila pre tých, ktorí si po niekoľkých mesiacoch usilovnej práce splnili náročné čitateľské požiadavky a mohli si tak prísť  po vytúženú odmenu – možnosť stráviť rozprávkové poobedie a noc v priestoroch školy.

Do ríše Snehovej kráľovnej deti voviedla pani Mgr. Ľubica Balková svojím rozprávaním o autorovi a jeho tvorbe. V telocvični bojovali spolu s capoeristami voči zlým silám, súťažili v guľovaní ako deti z rozprávky,  prechádzali po papierových ľadových kryhách jazera na bezpečné miesto, na dobrodružnej ceste pri hľadaní Kaya prenášali iglu Laponcov, prechádzali cez rôzne nástrahy prekážkovej dráhy, hľadali stratenú čiapku a súťažili v rýchlom obliekaní sa do zbojníčkiných požičaných šiat. Na stanovištiach si cvičili pamäť, aby vedeli pripomenúť Kayovi všetky detské pestvá, stavali zámok z knižiek, aby sa vedeli vžiť do situácie hlavného hrdinu uväzneného v zámku, hľadali v pantomíme skryté postavy z rozprávky.  Dokonca boli uväznení ako Gerda u zbojníčky, vyslobodiť sa mohli len tak, že správne zodpovedali na množstvo literárnych otázok.  Po strastiplnej ceste tmavými chodbami a prekonaním labyrintu sa dostali až k hradu Snehovej kráľovnej, kde pomáhali Kayovi z ľadových kryštálov spájať písmená do slov v podobe tajničiek, hádaniek či puzzle. Ani to však nebolo všetko. Vonku na školskom dvore sa im pomocou hľadania a skladania farebných písmen podarilo nájsť miesto, kde bol ukrytý tajomný poklad v podobe zlatých čokoládových dukátov, ktorý presne o polnoci nakoniec našli. Unavení, plní zážitkov a zjedenej pizze či iných dobrôt sa odobrali do tried, ktoré im v túto čarovnú noc poslúžili ako hrejivé útočište pokoja.

Ako silná a odvážna Gerda premohla svojou láskou kúzlo chladu, tak aj tieto deti premohli samé seba a túto noc spali bez svojich rodičov. Veríme, že si odniesli nielen záložky a pamätné listiny, ale aj príjemné dojmy, zaujímavé zážitky a chuť objavovať zázračno v príbehoch, ktoré si sami prečítajú.

T. Ocskaiová