Šport 2013. 08. 22.

Potápači si pretekmi pripomenú zakladateľa svojho klubu

Srdečne pozývame všetkých bývalých a terajších potápačských kolegov na potápačské preteky, ktoré organizujeme na 20. výročie úmrtia Júliusa Egyeda. Preteky sa uskutočnia na Mŕtvom ramene Váhu v Aqua potápačskom klube 24. augusta 2013 o 12:00.

FOTO: Ilustračné, sxc.hu
FOTO: Ilustračné, sxc.hu
Július Egyed bol spolu s bratom Lacom Egyedom zakladatelia prvého potápačského klubu v Komárne, ktorý tento rok oslávil 45. výročie. Už ako tínedžeri sa inšpirovali Jackues Cousteaum, vtedy ešte čiernobielymi prírodopisnými filmami.V roku 1967 vstúpili do Zväzarmu, ale nakoľko Július najstarší a brat mal len 17 rokov museli počkať ešte rok zo založením.
Po dovŕšení 18-ky založili športový potápačský klub Aqua. V rámci neho vyhral Július Egyed viaceré športové preteky v orientačnom potápaní a bol tiež otužileckým majstrom. Nepoznal strach ani nemožné pod vodou. Bol jednoducho profesionál, ktorý sa narodí raz za sto rokov. Žil pre vodu, ktorá sa žiaľ stala v  roku 1993 osudnou v momentoch, keď sa pripravoval na majstrovstvá sveta v športovom potápaní.