Mesto 2013. 09. 27.

PRIŠIEL ČAS STRIEDAŤ! Ohlásenie kandidatúry na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja

Politické strany Most-Híd, Nová väčšina – Dohoda, Občianska konzervatívna strana, Sloboda a Solidarita, Slovenská kresťanská a demokratická únia – Demokratická strana a Strana maďarskej komunity – MKP sa rozhodli spoločnou deklaráciou podporiť moju kandidatúru na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja v tohtoročných novembrových voľbách. Urobili tak na základe spoločne zdieľaných hodnôt a spoločného záujmu hľadať najlepšie riešenie pre budúcnosť nášho kraja. Vážim si túto podporu a som za ňu veľmi vďačný.

Pôvodne som sa o post župana uchádzal ako nezávislý kandidát a začal som na svoju podporu zbierať aj podpisy občanov. K dnešnému dňu ich je niečo cez päť tisíc. Záujem stredopravých strán o moju podporu len umocnilo moje presvedčenie kandidovať.

Prvýkrát v dvanásťročnej histórii Nitrianskej župy tak proti sebe budú stáť dvaja relevantní kandidáti predstavujúci opačné póly politického spektra, preto dúfam, že pôjde o zápas názorov a hodnôt a nie zápas národností. Prichádzam s cieľom problémy riešiť, nie udržiavať status quo. Chcem spájať a nie rozdeľovať.

Prečo som sa rozhodol kandidovať?

V politike nie som žiadny nováčik. Bol som poslancom Národnej rady, pôsobil som ako zástupca Slovenska v Bruseli. Ako bývalý krajský predseda SDKÚ-DS som pôsobil na regionálnej úrovni. Dobre poznám problémy, ktoré treba riešiť a rovnako dobre poznám aj možnosti a kompetencie, ktoré ako pri ich riešení budem mať.

Som zdravý človek v dobrej kondícii, pravidelne športujem a svoj elán chcem venovať našej župe. Chcem byť aktívnym županom a mať prehľad o tom, čo sa deje na úrade. Chcem chodiť na rokovania úradu a pravidelne sa stretávať s jeho pracovníkmi. Ak sa stane nejaký problém, nechcem sa vyhovárať na to, že som o tom nevedel, alebo sa tváriť, že problémy Úradu NSK sa ma ako župana netýkajú. Županstvo nie je čestná doživotná funkcia, ale zodpovedný manažérsky post.

Rovnako chcem, aby aktívne pôsobil aj samosprávny kraj v regionálnom živote. Nitriansky samosprávny kraj má obrovské kompetencie, ale má aj obrovské resty. Nad Nitrianskou župou visí Damaklov meč. Župu čakajú zbytočné súdne spory o milióny eur, milióny eur sa strácajú v stratovom podniku ENERGO-SK. Nitriansky kraj podľa upozornení odborníkov začína zaostávať za tempom rozvoja ostatných krajov. Veľkú časť kraja každoročne postihujú povodne, občania i samosprávy prichádzajú o majetok a župa sa chváli prebytkovým rozpočtom a o protipovodňové opatrenia sa nezaujíma. Nechcem sedieť v uzatvorenej kancelárii a za zatiahnutými roletami sa tváriť, že všetko je v poriadku.

Chcem preniesť zásadnú zmenu. Prišiel čas striedať!

Volebný program mám už skoncipovaný, no pred jeho zverejnením s nim chcem oboznámiť najprv zástupcov politických strán, ktoré ma podporujú. Až potom, ako ho spoločne doladíme a doplníme, predstavím ho verejnosti. Predpokladám, že sa tak stane začiatkom októbra. Môj volebný program som rozčlenil na štyri ťažiskové oblasti:

1) Transparentný a otvorený úrad bez straníckych nominácií

2) Inteligentný a udržateľný rast s dôrazom na podporu alternatívnych zdrojov energie z poľnohospodárskeho bioodpadu

3) Aktívnu úlohu NSK v rozvoji cestovného ruchu, aby v našom kraji neboli atrakciou turisti, ale samotný región

4) Kvalitný život s funkčnými službami na úrovni tretieho tisícročia, v ktorom žijeme. To znamená dobre fungujúce školstvo, sociálne a zdravotné služby. Chcem podporovať súkromné iniciatívy a zvýšiť objem financií v grantových schémach určených na podporu kultúry a športu.

Tomáš Galbavý,

kandidát na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja

V Nitre, 26. 9. 2013