Región 2013. 10. 25.

Tomáš Galbavý verí v širokú podporu

Novembrové voľby do samosprávnych krajov sa blížia. Za predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja kandiduje aj Tomáš Galbavý. Verí, že široká podpora stredopravých strán mu pomôže presvedčiť voličov, že on je tá správna alternatíva. 

Roztrhla sa tzv. protimaďarská koalícia a dostali ste širokú stredopravú podporu. Protikandidát je podporovaný SMERom. Beriete to ako boj ľavice s pravicou?

Áno, prvýkrát v Nitrianskom kraji sa v prípade voľby župana vytvorili dva klasické názorové prúdy. A ja verím a dúfam, že vo voľbách pôjde o súťaž názorov a hodnôt a nie národností.

Je stranícka podpora taká dôležitá, aby mal kandidát pri sebe strany? Nemyslíte, že by vám to mohlo aj ubrať voličov?
Nie som člen žiadnej politickej strany, som nestranícky kandidát.
To, že sa mi podarilo získať podporu takmer všetkých stredopravých strán, a to aj takých, ktoré inak majú medzi sebou napätejšie vzťahy, vnímam ako veľký a významný úspech. Som nekonfliktný typ, snažím sa ľudí spájať a problémy riešiť spoločne. Verím preto, že široká podpora mojej kandidatúry môže práve voličov presvedčiť, že som správna alternatíva v doterajšej politike rozdeľovania, ktorá v našom kraji dlhodobo vládla.

Čo potrebuje urgentne NSK?
V prvom rade potrebuje nový kyslík a svieži vzduch. Byť dvanásť rokov na jednej stoličke je veľmi dlhá doba nato, aby namiesto razantných a odvážnych riešení prevládla rutina a stereotyp. Náš kraj začal v posledných rokoch výrazne stagnovať, župa sa nepúšťala do žiadnych väčších aktivít. Správala sa ako údržbár v starej budove, ktorý hasí najväčšie problémy, namiesto toho aby budovu opravil.

Je oblasť, ktorú predchádzajúce vedenie dlhodobo zanedbávalo?
Takých oblastí je veľa. Cesty sa opravujú takým tempom, že ich kompletná oprava bude trvať 145 rokov. To som nevypočítal ja, to je informácia priamo zo župného úradu. Každoročne tisíce ľudí postihujú povodne ale na protipovodňové opatrenia župa nevyčlenila ani euro. Výsledkom je, že pri poslednej povodni bol zničený domov sociálnych služieb Dafné, ktorý patrí samotnej župe. Sociálne služby sú stále nedostupné, je minimum moderných škôl. Župa však každoročne opíše minuloročný rozpočet a teší sa, ak sa jej podarí na nejakých opravách ušetriť. Chváliť sa prebytkom v rozpočte, keď je hospodárska kríza a peniaze chýbajú na všetko, je nezodpovedné a cynické. Župa nie je banka, aby hromadila peniaze, župa slúži ľuďom! Svoje zdroje má z daní, od ľudí ! Má preto povinnosť tieto peniaze dobrými službami a investíciami ľuďom vrátiť!

Ľudia stále pociťujú nedostatok pracovných príležitostí. Je tento problém z vašej pozície župana riešiteľný?
Čiastočne určite áno. Ako dobrú cestu, ktorá môže naštartovať podnikanie a zamestnanosť a pritom je v kompetencii vyššieho územného celku, vidím cestovný ruch. Máme termálne pramene, máme kvalitné poľnohospodárske produkty, máme historické pamiatky. Na termálnych kúpaliskách sú každoročne tisíce návštevníkov a my tento potenciál vôbec nevyužívame. Na Morave sú obce, ktoré žijú len z návštevníkov vínnych pivníc. Prečo nezoberieme návštevníkov kúpalísk na výlety do okolia? Do pivníc, na gazdovské dvory. Prečo ich nezoberieme do miest, aby mohli v obchodoch či kaviarňach minúť nejaké eurá? Nitriansky kraj je dlhodobo v rozvoji cestovného ruchu posledný na Slovensku. A prečo? Na cestovný ruch v uplynulých dvanásť rokov išlo ročne ani nie 0,2 percent z rozpočtu. V tomto ja chcem urobiť zásadnú zmenu. Chcem vytvoriť grantový systém na podporu aktivít spojených s cestovným ruchom, chcem založiť celokrajskú organizáciu destinačného manažmentu, chcem začať spájať všetkých, ktorí v cestovnom ruchu pôsobia.
Samozrejme, že cestovný ruch je len jedna z ciest. V južných okresoch nášho kraja je dlhodobo najväčšia nezamestnanosť, sú tu najzaostalejšie obce. Zmena nastane len keď začneme spravodlivejšie rozdeľovať peniaze. Musíme podporiť napojenie zaostávajúcich oblastí na nadregionálnu dopravnú infraštruktúru. Chcem aby sa konečne postavili ipeľské mosty, veď to je v kompetencii župy. Určite chcem maximálne podporovať urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R7, ktorá má spojiť Bratislavu s Košicami južným smerom.

1272429_371887709609474_1058765356_o