Mesto 2020. 08. 28.

Radiačný fyzik z komárňanskej nemocnice je expertom v liečení nádorových ochorení

Dalibor Lojko z oddelenia klinickej a radiačnej onkológie nemocnice v Komárne sa zaslúžil o titul celosvetového víťaza v príprave ožarovacích plánov. Stalo sa tak na celosvetovej súťaži v Amerike.

Dalibor Lojko má v liečbe onkologických pacientov už 12-ročnú prax. Jeho znalosti a skúsenosti sa rozhodol otestovať na celosvetovej súťaži v v príprave ožarovacích plánov v Amerike s názvom 2020 American Association of Medical Dosimetrists Plan Study. Z 325 odborníkov z celého sveta sa stal víťazom práve Dalibor, pričom získal maximálny počet bodov.

,,Predmetom súťaže bolo vytvoriť čo najlepší ožarovací plán pre daného fiktívneho pacienta. Podkladom bolo jeho CT so zakreslenými rizikovými orgánmi a s nádorom, ktorý chceme ožiariť,“ povedal Dalibor pre Nový Čas.

Súťaž sa koná každý rok a tento rok bola témou diagnóza chordómu a následná príprava ožarovacieho plánu. Ide o zriedkavý druh rakoviny, ktorá rastie v kostiach lebky a chrbtice. 

„Súťaže sme sa zúčastnili ako jediné pracovisko s lineárnym urýchľovačom Halcyon a súťažiacimi boli aj odborníci z renomovaných veľkých centier radiačnej onkológie. Tieto pracoviská sú technologicky i personálne neporovnateľne inak vybavené. O to viac nás teší úspech. Je potvrdením, že sme schopní vytvárať veľmi kvalitné ožarovacie plány pre väčšinu diagnóz indikovaných pre rádioterapiu,“ zhodnotil úspech aj primár oddelenia Pavel Demeter.

Zdroj: cas.sk