Región 2019. 01. 29.

RegioJet: Možnosťou pre trať Bratislava – Komárno je aj prenájom vozidiel od ZSSK

Spoločnosť RegioJet rokuje s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR o zvýšení kapacít na trati Bratislava – Komárno. Ako informoval hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj, diskutuje sa o viacerých variantoch. Jedným z nich je nasadenie dvojpodlažných vozidiel. Možným riešením by pritom mohol byť aj prenájom súprav Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Dopravca intenzívne rokuje s rezortom dopravy o zvýšení kapacít do konca platnosti existujúcej zmluvy, a to z dôvodu potreby reagovať na nárast počtu cestujúcich. „Ako jeden z variantov posilnenia RegioJet vidí aj možnosť dohody o spolupráci so ZSSK a možnosť prenájmu ich súprav, pretože jediné dvojpodlažné vozidlá, ktoré sú technicky schválené pre prevádzku na Slovensku, sú jednotky push-pull ZSSK (rad 951 + 051),“ ozrejmil Ondrůj.

Nasadenie akýchkoľvek ďalších dvojpodlažných vozidiel, ktorých je v Európe všeobecne nedostatok, si bude podľa dopravcu vyžadovať najprv technické schválenie pre prevádzku na Slovensku. „O tejto skutočnosti je ministerstvo dopravy informované a RegioJet na tomto variante pracuje a predloží ho čo najskôr ministerstvu dopravy,“ dodal hovorca. Celkovo by tak rezort dopravy mal mať od spoločnosti sedem až osem variantov posilnenia kapacít na trase Bratislava – Komárno a späť.

Na tejto trati RegioJet prepravil v minulom roku takmer 3,8 milióna cestujúcich, čo je medziročne približne o milión viac. Táto trať je podľa dopravcu najvyťaženejšou jednokoľajnou železničnou traťou na Slovensku.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) požiadal spoločnosť RegioJet, aby na trať v rannej špičke zabezpečila poschodové vozne. Tie by mali podľa rezortu dopravy zabezpečiť, že sa kapacita na sedenie zvýši o desiatky nových miest. Ministerstvo zároveň uistilo, že je pripravené byť nápomocné a urýchliť proces schválenia licencie týchto vlakov, aby mohli byť nasadené na trať už v najbližších týždňoch.

(tasr)