Región 2014. 09. 28.

RegioJet prepravil za tri roky fungovania viac ako deväť miliónov ľudí

Súkromný železničný dopravca RegioJet prepravil za tri roky svojho fungovania na Slovensku a v Českej republike viac ako deväť miliónov cestujúcich. Spoločnosť, ktorá patrí do holdingu Student Agency, vypravuje v súčasnosti podľa hovorkyne Petry Novákovej vlaky na dvoch tratiach.

Jednou je linka z Bratislavy cez Dunajskú Stredu do Komárna, ktorá funguje so štátnymi dotáciami od marca 2012. Druhou je spoj z Prahy cez Ostravu do Žiliny, ktorý firma prevádzkuje od začiatku podnikania na vlastné riziko, bez dotácií od štátu.

„Presvedčili sme, že vľúdny a ochotný personál, nadštandardný servis na palube, bezpečnosť a čistota je v osobnej vlakovej doprave jednoducho možná,“ skonštatoval majiteľ Student Agency Radim Jančura.

Dopravca vypravoval vo svojich začiatkoch v septembri 2011 sedem spojov denne, v súčasnosti je to 18 spojov za deň. Napríklad na trase v rámci Slovenska z Bratislavy do Komárna prepravila spoločnosť v roku 2012 vyše 1,25 milióna cestujúcich, v roku 2013 to bolo 1,78 milióna ľudí a od začiatku tohto roka po dnešný deň je to 1,39 milióna pasažierov.
Firma aktuálne zamestnáva 570 ľudí a hľadá ďalších. Dopravca totiž už ohlásil, že od 12. októbra predĺži trať z Prahy do Žiliny až po Košice. Zároveň od 14. decembra spustí vlastnú linku na trase z Bratislavy cez Žilinu do Košíc.

(tasr)