Šport 2023. 05. 26.

SBL: Komárno prvýkrát prehralo vo finále na domácej pôde. Séria je vyrovnaná a rozhodne posledný zápas

Majstrovské oslavy v Niké Slovenskej basketbalovej lige sa opäť museli odložiť. Hráči BC Komárno nevyužili výhodu domáceho prostredia a ani druhú možnosť vo finále nedokázali premeniť v zisk zlata. Ich regionálny rival, Patrioti Levice, totiž prvýkrát dokázal uspieť na súperovej palubovke a po víťazstve 81:76 posunúť finálovú sériu do rozhodujúceho duelu.

„Nemyslím si, že by bola trojbodová streľba kľúčová. Sme tím, ktorý hrá na veľa útokov a striel. Nerobili sme dobré rozhodnutia, neboli to tak dobré strely. Prirýchlo sme sa rozhodovali, neboli to premyslené pokusy a nemali sme proste trpezlivosť. Ak sa na to pozrieme z tohto pohľadu, tak kľúčové boli tiež body od našich lídrov, ktoré nám chýbali. My sme družstvom, ktoré nemá až takú širokú súpisku, čiže nedá sa hrať s 9-10 hráčmi. V tejto fáze sezóny už prichádza aj faktor únavy,“ prezradil pre TASR tréner Komárna Zlatko Jovanovič.

Pod tlakom síce boli obe družstvá, ale na hre Levíc bola badateľná väčšia sebaistota a istá forma ľahkosti. Aj keď sa domácim basketbalistom podarilo v druhej štvrtine vyrovnať stav duelu, tak neprišla na ich strane žiadna panika a do polčasovej prestávke si vytvorili dvojciferný náskok. V neskorších fázach stretnutia ho dokázali bez väčších problémov kontrolovať. „Neviem, či to bola ľahkosť (úsmev). Padli nám veľké strely, ale začal by som tým, že bolo nasadenie v obrane na úrovni toho, že sme bojovali ako o život. Verím, že za tento prístup a nasadenie je toto víťazstvo zaslúžené. Potrebovali sme takéto stretnutie, v ktorom by sme Komárno na jeho palubovke udržali na tak nízkom počte bodov, pretože je s nimi veľmi ťažké robiť nejaké strelecké preteky. Rozhodol možno pokoj v dôležitých okamihoch stretnutia, ale mnohé lopty, ktoré mohli ísť na obe strany, tak išli do našich rúk. To bolo podľa mňa veľmi dôležité,“ uviedol kouč Levíc Michal Madzin.

„Úprimne, do zápasu sme išli s tým, že je 3:2 pre nás a išli sme to zlomiť. Stále si veríme, teraz to bude buď-alebo a kto bude viac chcieť, tak vyhrá. Za stavu 27:27 v druhej štvrtine sa v podstate zápas zlomil. Levice urobili bodovú šnúru a my sme sa potom stále museli doťahovať. Hrýzli sme, ale nevedeli sme v určitých úsekoch zastaviť súpera,“ zamyslel sa krídelník Komárna Samuel Volárik.

Povestné momentum a výhoda sa od Komárna mierne odklonila. Dvakrát nevyužilo šancu získať titul, dokonca v šiestom finálovom zápase pred svojimi fanúšikmi, to môže zatriasť aj oveľa skúsenejším tímom. Teraz to už bude len o tom, kto sa lepšie nastaví v daný deň na posledných 40 minút v sezóne 2022/2023. „Nedá sa toho veľa zmeniť, potrebné sa bude hlavne mentálne pripraviť. Pokúsime sa hlavne si oddýchnuť, pokiaľ to bude možné. Bude to niečo výnimočné a zároveň náročné. Levice sú v celej tejto sérii favoritom, bolo tomu tak aj za stavu 1:3 na zápasy,“ uzatvoril Jovanovič pozápasové hodnotenie zápasu.

Rozhodujúci zápas finálovej série Levíc s Komárnom sa uskutoční v pondelok 29. mája o 18.00 h. V priamom prenose ho odvysiela športová televízia RTVS Šport.

Zdroj info: teraz.sk
Titulná foto: Droppan