Mesto 2011. 06. 28.

Sčítanie obyvateľov odignorovalo asi 113-tisíc Slovákov

Sčítanie obyvateľov, ktoré čiastočne ovplyvňuje napríklad prideľovanie peňazí jednotlivým mestám a obciam, odignorovalo asi 113-tisíc ľudí. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol Štatistický úrad.

Na Slovensku žilo na konci vlaňajška 5 435 273 obyvateľov. Štatistikom sa vrátilo 5 322 274 formulárov, do ktorých mali ľudia vpísať údaje o členoch domácností.

Odovzdaný formulár však neznamená, že z neho experti zistia niečo zmysluplné. Sčítanie totiž sprevádzali antikampane – Slovákov strašili, že získané údaje môže niekto zneužiť. „Niektorí obyvatelia nenalepili identifikátor, niektorí s ním robili čáry máry na základe pokynov či rád, ktoré im poskytoval internet či sociálne siete,“ načrtla viaceré komplikácie pri vyhodnocovaní sčítania šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.

[poll id=“12″]

Zisťovali sa aj údaje o bývaní ľudí. Celkovo odovzdali obyvatelia 1 069 629 formulárov za domy a 1 980 361 za byty. Z vyššie spomenutého celkového počtu získaných formulárov tvorili väčšinu „klasické“ papierové, ale takmer 564-tisíc ich prišlo v elektronickej podobe.

„Typicky elektronicky sčítaným obyvateľom SR je slobodná pracujúca žena vo veku 31 až 40 rokov s úplným stredným odborným vzdelaním s maturitou,“ priblížila Benkovičová.

TEXT: TVNoviny.sk
ZDROJ: SITA, TASR