Mix Dél-komárom 2022. 03. 14.

Skupina MOL a Rossi Biofuel vybudovali v maďarskom Komárome závod na výrobu komponentov bionafty

Rossi Biofuel pôsobí v meste Komárom (HU) od roku 2007, ročne vyprodukuje 180 000 ton bionafty a súčasná expanzia umožnila vyrobiť ďalších 50 000 ton bionafty pomocou najmodernejšej, unikátnej technológie RepCat. Vďaka investícii vo výške 45 miliónov HUF bola postavená továrenská hala s rozlohou 10 000 metrov štvorcových.

Zavádzame v Európe jedinečnú technológiu, ktorá nám umožňuje vyrábať biopalivo z takmer všetkých druhov tukov. Vďaka inovatívnej technológii možno spracovávať tukové odpady z rôzneho druhu a pôvodu, ako sú kuchynské oleje, živočíšne tuky či zvyšky z výroby rastlinných olejov, “  povedal zástupca generálneho riaditeľa Skupiny MOL, Oszkár Világi.

Robert Spišák, predseda predstavenstva ROSSI BIOFUEL Zrt. povedal, že Maďarsko je šťastnou krajinou, keďže biopalivá sú veľmocou, ktorá posilňuje nezávislosť a zásobovanie krajiny. Dodal, že založenie závodu je spojením štyroch kľúčových konceptov. „Je to poznanie, tradícia, spolupatričnosť a vytrvalosť. Vedomosti, pretože do Európy priniesli jedinečnú technológiu, tradíciu odkedy Rossi pred 15 rokmi prvýkrát postavil továreň na bionaftu. Je to súdržnosť, keďže je to práca tisícok ľudí na tisíce hodín, vďaka čomu tento závod vznikol, a vytrvalosť, pretože sme uprostred epidémie. Základy boli položené v júni v roku 2020.“

Poslankyňa Dr. Judit Bertalan označila Komárom za vlajkovú loď župy, v ktorej Rossi Biofluel a priemyselný park predstavujú inovatívne východisko z energetickej závislosti.

Podľa ministra Lászlóa Palkovicsa je cieľom, aby  Maďarsko bolo do roku 2050 klimaticky neutrálne, k čomu investícia v Komárome vo veľkej miere prispeje.

(Zdroj: komarom.hu)