Kultúra 2020. 07. 27.

Slovenskí rebeli a Dramaťák bojujú o prežitie. Obrátili sa aj na terajšiu vládu

Situácia ohľadom koronavírusu spôsobila neistotu existencie mnohých podnikov a inštitúcií. Rovnako sa situácia dotkla aj budovy Domu Matice slovenskej v Komárne, ktorá je závislá od financií nájomcov. Budova je významná aj pre dva miestne súbory, ktoré po novej reforme ohľadom Matice slovenskej môžu doslova prísť o strechu nad hlavou.

Ministerstvo kultúry v posledných mesiacoch spochybnilo pôsobenie Matice slovenskej, čo by mohlo viesť k finančných škrtom smerom k inštitúcii. Obavy z budúcnosti majú aj miestne odbory MS. Obavu z ukončenia činnosti vyjadrili aj úspešné divadelné súbory Slovenskí rebeli a Dramaťák, ktoré pôsobia pri Miestnom odbore MS v Komárne. Riaditeľ DMS v Komárne Jozef Černek sa otvorene obrátil na predsedu vlády SR Igora Matoviča prostredníctvom videa na sociálnych sieťach.

„Reforma Matice slovenskej by pre nás znamenala, že od 1. januára jednoducho nemáme kde byť. Šestnásť rokov sme tu budovali divadlo a ročne hráme približne 41 predstavení. Matica slovenská však prichádza o peniaze, čím dom v Komárne stráca svoju existenciu,“ vysvetlil pre verejnosť Černek. Video má viac ako 30-tisíc zdieľaní a mladí herci dúfajú, že aj naďalej budú môcť vykonávať svoju činnosť v inštitúcii.

Pán Matovič, prosím, hovorte s nami. Priaznivci Rebelov, priaznivci Dramaťáku, priatelia a naši diváci… prezrite si toto video a ak môžete, zdieľajte, potrebujeme pomoc… nehľadáme peniaze, nechceme spamovať, len všetko ostatné už zlyhalo…. preto táto forma.

Uverejnil používateľ Jozef Černek Piatok 24. júla 2020

Tento víkend sa napríklad môžete tešiť na ich predstavenia ako Helenka alebo Zver. Pre viac informácií navštívte FB skupinu Slovenskí rebeli – Komárňan.