Mix 2019. 06. 26.

„Slovo „nie“ nepozná,“ zdravotníčka roka 2018 Hajnalka Hegedüs zostala verná svojmu remeslu aj na dôchodku

Hajnalka Hegedüs dipl. sestra

43 rokov odpracovaných v zdravotníctve ako diplomovaná sestra

Vyštudovala na: Stredná zdravotnícka škola – odbor sestra

Ďalšie vzdelanie: Diplomovaná sestra – odbor diplomovaná sestra

Získané špecializácie:

ošetrovateľská starostlivosť v pneumológii

ošetrovateľská starostlivosť v komunite

Hajnika je veľkým prínosom pre našu Komárňanskú spoločnosť. Svojou tvrdou prácou a húževnatosťou prinavrátila zdravie pacientom, ktorých šance, na základe vyjadrení lekárov, boli malé. Vykonávala ošetrovateľskú rehabilitáciu v domácom prostredí pacienta – náš kolega, diagnostikovaný s vážnu chorobu a nepriaznivou predpoveďou do budúcna sa mal byť večne pripútaný na lôžko. Hajnika ho začala navštevovať a poctivo s ním cvičiť. A hľa, náš kolega sa znova vrátil do bežného profesijného života a opäť pracuje ako lekár.

Druhým príkladom bolo mladé, 13-14 ročné dievča. Zrazilo ju auto a mala ťažké poranenia po celom tele, najviac utrpel pohybový aparát. Po dlhodobej ošetrovateľskej rehabilitácii v domácom prostredí, kde jej lekári predpovedali budúcnosť na lôžku, sa mladé dievča nielenže postavilo, ale dnes už chodí! Žeby zázrak? Nie, to len Hajnikine zlaté šikovné ruky a trpezlivosť pri vykonávaní svojho povolania, ktoré sa pre ňu stalo poslaním.

Keďže od útleho veku chcela byť sestričkou, túto túžbu premenila na skutočnosť a my, kolegovia a priatelia spolu s pacientmi, sa aj veľmi tešíme, že ju máme. Má dokopy odpracovaných 43 rokov, počas ktorých bola chirurgickou sestrou, pneumologickou sestrou a sestrou v teréne ADOS (Anjelské Ruky,n.o.).

Hajnika je dobrák od kosti, jej charakter je bezchybný, vždy každému pomáha, zachraňuje všetko živé na tejto zemi. V minulosti bola v nemilej životnej situácii, ale ani to ju neodradilo od 100% vykonávania svojho povolania. Hajnika pracovala naraz aj v troch zamestnaniach a zvládala ich bez problémov. Odchádzala z domu skoro ráno a večer sa k svojej rodine vracala až okolo 21. hodiny. Takto fungovala niekoľko rokov. Celý ten čas pracovala s pacientmi v rôznych odvetviach zdravotníctva. Doobeda ako sestra ADOS, poobede ako kalmetizačná sestra a večer poskytovala magnetoterapiu svojim pacientom v nemocnici.

Hajnalka ešte stále pracuje, aj keď je už na dôchodku. Kto ju pozná vie, že to ona oddychovať nedokáže, je ako perpetuum mobile, vždy v pohybe. Má zmysel pre spravodlivosť a neznesie ľudí, ktorí ubližujú iným. Pomáha ľudom svojim prístupom a láskavosťou a odbornými vedomosťami, ktoré si vždy zdokonaľuje. Je aktívnou členkou a organizátorkou programu Rádio Mária, v ktorom sa aj cez éter prihovára poslucháčom svojimi príspevkami a svojim spevom a tým šíri svoju lásku do domácností občanov. Dodnes asistuje vo veterinárnej ambulancii, lebo jej druhou láskou, okrem pacientov, sú zvieratá. Zachraňuje ich na dennom poriadku.

Hajnika má svoje srdce otvorené 24 hodín denne pre každého z nás, či sme dieťaťom, kolegom, pacientom. Je to človek s obrovským „Č“, ktorému sa touto cestou chceme ozaj úprimne poďakovať, za to že je. Ďakujeme, Hajnika, za dlhoročnú prácu, za to, že rozdávaš lásku všade, kam sa otočíš.