Mix 2019. 04. 22.

Sochy, ktoré sú charakteristické pre Komárno (2. časť)

O tom, že Komárno má čo ukázať aj v oblasti sochárstva sme vám už v jednom článku napísali. Pre veľký úspech, a vďaka nevyčerpateľnému repertoáru sôch, vám prinášame ďalšiu časť so zoznamom známych i menej známych sôch a pomníkov v Komárne.

Trojičný stĺp

Barokové súsošie sv. Trojice s Pannou Máriou a päticou svätých pripomína jednu z tragických udalostí v Európe – morovú epidémiu zúriacu v rokoch 1710-1711. Okrem toho sa ku stĺpu viaže aj povesť, podľa ktorej sa pri súsoší v roku 1763 prepadol pod zem svadobný koč aj s mladomanželmi a svadobným sprievodom. Či je to pravda a či nie, faktom ostáva, že Komárno skutočne leží na tektonickom zlome, tak zemetrasenia v tejto oblasti nie sú ničím výnimočné ani v dnešných dňoch.

Zdroj: visitkomarno.eu

Socha Attilu Kaszása pri Jókaiho divadle

Socha vznikla ako pocta maďarskému hercovi zo Slovenska, ktorého meno sa často spájalo s Komárnom nakoľko študoval na gymnáziu Hansa Selyeho. Po štúdiu v Budapešti pôsobil v divadlách v Győri, Kecskeméte a Szegede. V roku 1990 dostal prestížne herecké ocenenie Mari Jászaiovej. Od roku 2003 bol hercom Národného divadla v Budapešti. Attila Kaszás zomrel v roku 2007 na následky mozgovej príhody.

Zdroj foto: mapio.net

Busta Sándora Petőfiho

Busta maďarského básnika nahradila pôvodne bustu Gábriela Steinera, jedného zo zakladateľov Komunistickej strany Československa. Pôvodne sa rozhodovalo medzi viacerými osobnosťami v spojitosti s mestom, ale Petőfi bol známy svojim priateľstvom s Jókaim. V lete v roku 1842 napísal v záhrade na Alžbetinom ostrove u Jókaiovcov svoje dielo s názvom A Dunán (Na Dunaji).

Zdroj: kozterkep.hu, felvidek.ma

Socha Námorníka-Osloboditeľa

Socha námorníka Dunajskej flotily sa nachádza v parku M. R. Štefánika. Táto socha je spomienkou na hrdinstvo vojakov Dunajskej flotily. Odhalili ju v roku 1965 a je dielom Ľudmily Cvengrošovej.

Zdroj: ahojkomarno.sk

Pomník umučených antifašistov

Pomník je spomienkou na martýrov komunistického, robotníckeho a antifašistického hnutia. Pamätník je dielom Emila Venkova z roku 1971.

Zdroj: komarnodnes.sk

Busta Józsefa Királya

Nachádza sa na dvore Gymnázia Hansa Selyeho. V roku bola socha 1946 odstránená, na svoje terajšie miesto bola postavená späť až v roku 2001. Busta je dielom Jánosa Istóka. József Király bol rímsko-katolícky biskup pôvodom z Komárna.

Zdroj: komarnodnes.sk

Csokonaiho socha a jeho príbeh lásky

Tento maďarský básnik sa zaslúžil o sochu nie len pre svoje nadanie pre slová ale aj vďaka svojej láske, ktorú v Komárne našiel. V roku 1797 Csokonai Vitéz Mihály pricestoval do mesta, kde stretol Juliannu Vajda. Mladá dievčina sa zo začiatku nezaujímala o básnika, city k nemu sa zmenili až keď zistila, že práve ju mladý básnik ospevuje vo svojich dielach. Csokonai avšak v tom čase veľa cestoval a rodičia Lilly sa ju rozhodli vydať za bohatého kupca Istvána Lévaiho. Napriek Csokonaiho snahe, sa Lilla vydala za kupca. Dvojica avšak ostala v kontakte aj naďalej. Julianna sa po smrti svojho manžela vydala aj druhýkrát avšak na smrteľnej posteli bolo jej posledným želaním byť pochovaná s prsteňom, listom a knihou od Csokonaiho. Julianna prežila Csokonaiho o 50 rokov. Jej posledné prianie bolo splnené a na jej náhrobný kameň bolo vyryté meno Lilla aby aspoň po smrti mohla byť Csokonaiho manželkou.

Zdroj: visitdanube.eu

Pamätník zakladateľom Maďarského oblastného divadla

Jókaiho Zlatý človek je nepochybne symbolom nášho mesta. Zakomponovať sa ho rozhodli aj do pamätníka zakladateľov Maďarského oblastného divadla. Dielo Petra Gáspára je tak na mieste pôvodnej budovy MOD z roku 1952.

Zdroj: tenyek.sk

Pohraničiar

Socha neznámeho pohraničiara sa nachádza pred bývalým sídlom pohraničiarov na rovnomennej ulici. Socha je dielom Alexandra Viku z roku 1964.

Zdroj: Komáromi Fotóalbum Komárňanský Fotoalbum

Kamenná panna

Napriek tomu, že v minulom príspevku sme kamennú pannu spomenuli, tak sa tu objavila znova. Pýtate sa prečo? Pozrite sa bližšie. Na fotke sa totiž nachádza pôvodná kamenná panna z pevnosti. Dnes na hradbách stojí iba kópia. Originál môžete vidieť v Podunajskom múzeu v Komárne.

Zdroj: Komáromi Fotóalbum Komárňanský Fotoalbum

Ukázali sme vám nejakú sochu, ktorú ste doteraz nepoznali, poprípade ste sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé? Podeľte sa aj so svojimi známymi.