Mix 2019. 03. 26.

„Skvosty“ z čias minulého režimu

Rok 2019 označuje 30. výročie pádu socialistického režimu na našom území. Počas bývalého režimu Komárno prosperovalo nielen v priemyselnej výrobe. Boli vybudované sídliská, administratívne budovy, pamätníky a ďalšie. Z niektorých zachovaných stavieb „socík“ priam srší a v tomto článku sme si pre teba zopár z nich pripravili.


Ikonická Európa

Budova, ktorej budúcnosť bola veľkou témou minulého roka. Hotel Európa stojí od roku 1962 a Komárňanom dlhé roky slúžil. Už isté obdobie je prevádzka hotela pozastavená a budova chátra. To, či sa ikonická stavba v blízkosti centra mesta napokon dočká nového majiteľa je stále vo hviezdach, no nejeden miestny by rád videl reštauráciu a hotel opäť v službe.
V minulosti boli v priestoroch hotela organizované svadby, stužkové slávnosti, plesy a mnohé ďalšie podujatia.

„Dom“ jej v názve zostal

Dom Matice slovenskej je sídlom jednej z hlavných kultúrnych ustanovizní v Komárne. Budova postavená v 50. rokoch minulého storočia niesla za socializmu meno Dom odborov. Funkcia stavby teda zostala takmer nedotknutá a dodnes ponúka útočisko umelcom, hercom a hudobníkom.

Dom odborov poslúžil aj ako skvelé miesto pre činnosť Komárňanskej dychovky. (Zdroj: vtedy.sk)

Nie je to faraónska hrobka!

Egyptskí faraóni by sa vôbec nemali za čo hanbiť, keby im na ich počesť vztýčili pyramídu, akú máme v Komárne. Administratívna budova inšpirovaná architektúrou starovekej civilizácie na severovýchode Afriky dodnes zastrešuje niekoľko sídiel mestských firiem. Široko-ďaleko niet jedinečnejšej budovy, čo povieš?

Nechýbal v každom väčšom meste

Prior si vo viacerých slovenských mestách ponechal svoj originálny názov. V Komárne ho však už niekoľko rokov poznáme ako Shopping Center, no v bežnej reči sa staré meno uchytilo natoľko, že ten nový používa málokto.
Budova Prioru bola od počiatku jej existencie nákupným strediskom. V posledných rokoch sa jej funkcia o niečo rozšírila – kým sa budova polície rekonštruuje, najvyššie poschodie Priora slúži ako jej dočasná náhrada. Po novom si miestni v Shopping Centre môžu tiež vyskúšať hru plnú adrenalínu v Laser aréne.

Železničná stanica

Vyniká navonok, interiérom, aj svojím okolím. Budova železničnej stanice, rovnako ako aj neďaleký park, zostali od pádu režimu takmer nedotknuté. Vnútro zdobia pôvodné maľby zobrazujúce folklórny život na Podunajsku, fasádu zdobí podobná maľovka a ani zo zo stien vystupujúcich sôch neubudlo. No a park sa abstraktnej liatej fontány nezbaví už asi nikdy, aj keď je už dlhé roky odstavená.

 Bývalý dom komunálnych služieb s bunkrom

Elektro, solárium, ale aj banka. To všetko zastrešuje bývalá budova domu komunálnych služieb. Už ani pôvodný bunker by dnes neposlúžil na to, načo bol pôvodne postavený. V súčasnosti je využívaný ako sklad.
Jednoduchý krabicový vzhľad stavby napovedá tomu, že architektom išlo pravdepodobne najmä o praktickosť.

Dbali na tradície a hodnoty

Socialistickí architekti nenavrhovali len praktické stavby, akými boli panelové domy, či administratívne budovy. V Komárne je možné pozorovať viacero pomníkov, sôch a pamätných tabúľ, ktoré vznikli za bývalého režimu.

Túto sochu baletky pred mestskou športovou halou odliali v Bratislave v roku 1979.
Medzinárodný beh oslobodenia a mieru si dodnes zachoval svoju tradíciu. Mená jeho víťazov sú vygravírované na pamätnej tabuli, tiež pred športovou halou.
Sochu vztýčili na počesť neznámeho vojaka a všetkých osloboditeľov, ktorí prišli o život pri oslobodzovaní Komárna v roku 1945.
Pamätník martýrom robotníckeho protifašistického hnutia stojí neďaleko budovy Gymnázia Ľ. J. Šuleka.

Spoznal si na fotkách všetky pozostatky bývalého režimu? Podeľ sa s nami v komentároch o svojho favorita!