Región 2014. 03. 20.

Špeciálna kalkulačka na webe daniarov bola chybná

Špeciálna kalkulačka mala uľahčiť živnostníkom život. Vďaka nej si mohli na webe daniarov jednoducho, bez účtovníka vypočítať zálohy na dane, ktoré pravidelne posielajú štátu.

Namiesto toho práve vďaka nej môžu v konečnom dôsledku platiť viac. Na pokutách. Špeciálna kalkulačka, cez ktorú si časť malých podnikateľov počítala preddavky na daň, bola chybná. A teda aj výška záloh, ktorú na základe nej platia živnostníci štátu.

„Preddavky budú mať vypočítané zle všetci daňovníci, ktorí ich počítali cez stránku Finančnej správy“, hovorí Martin Palkovič, poradca účtovnej spoločnosti Palkovič. Dôvod chybného výpočtu bol jednoduchý – pomôcka počítala s tým, že živnostníci majú príjem aj zo zamestnania.

Tým, ktorí si zarábali len cez živnosť, tak počítala polovičné preddavky. Finančná správa sa bráni. Išlo len o informatívny výpočet, za správnosť údajov zodpovedá podnikateľ, odkázala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Podľa odborníkov by však mali daniari sankcie podnikateľom odpustiť.

Daniari nakoniec po upozornení účtovníkov a denníka HOSPODÁRSKE NOVINY kalkulačku stiahli. Faktom však je, že chybne fungujúca kalkulačka pritom nie je jediným problémom, ktorý v poslednom období podnikatelia s Finančnou správou majú.

(zdroj: tasr, ilustračné foto)

Vyjadrite svoj názor