Fotky Komárno 2023. 06. 22.

Spoločná výstava komárňanských a pražských fotografov v Prahe

Slovenský dom v Prahe zriadil v roku 2014 Slovensko-český klub. Zakúpil a rekonštruoval ho s podporou oboch štátov na základe dohody prezidentov. Riaditeľom je do dnes Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Aj vďaka jeho nadšeniu a zanietenej práci je táto inštitúcia plná kultúry, umenia a spoločenského života. Malou troškou sme prispeli aj my našou výstavou Fotografia nepozná hranice – Návraty.

Pozvanie predsedu českého fotoklubu Praha Angela Purgerta na pokračovanie družobnej činnosti nenechalo na seba dlho čakať. A tak Regionálne osvetové stredisko v Komárne spoločne s Fotoklubom Helios Komárno pripravili pokračovanie projektu Fotografia nepozná hranice tento krát s prívlastkom Návraty. Ako už názov napovedá po deviatich mesiacoch sme sa vrátili do stovežatej Prahy. Ideou stretnutia bola spoločná výstava členov oboch fotoklubov v galérii Slovenského domu v Prahe. Voľný termín výstavy nám bol pridelený už na jeseň roku 2022, a tak sme mali čas na prípravu projektu podporeného hlavným partnerom Fondom na podporu umenia.

Slávnostnú vernisáž s ochutnávkou južnoslovenských špecialít otvoril v piatok 16. júna 2023 riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský, predseda Fotoklubu Praha Angelo Purgert a predseda Fotoklubu Helios Komárno František Holop. Návštevníkom sa prihovoril aj poslanec mestského zastupiteľstva v Komárne Zoltán Bujna a metodička Regionálneho osvetového strediska v Komárne pre fotografiu Jana Mačicová. Kolekciu vystavených fotografií tvorilo 21 diel českého a 24 diel slovenského fotoklubu. Pestrá inštalácia bola tematicky rozmanitá, obsahovala snímky krajiniek, architektúry, portrétov, aktov, experimentov tiež aj novinku rozšírenú realitu skrytú vo fotografii.

Richard Horák je skúsený fotograf s dlhoročnou praxou. Podstatná časť jeho tvorby zachytáva fotografie zobrazujúce najkrajšie zákutia Prahy v rôznych ročných obdobiach či poveternostných podmienkach. A práve Richard bol naším lektorom a sprievodcom pri spoločnom sobotňajšom workshope. Zaviedol nás do Strahovského kláštora, ktorý je najstarší premonštrátsky kláštor v Čechách založený v roku 1140 a jedna z najvýznamnejších architektonických pamiatok Českej republiky. V kláštore, ktorý bol po roku 1990 obnovený, sídli aj slávna Strahovská knižnica a obrazáreň. V okolí kláštora sú nádherné výhľady na panorámu Prahy, Hradčany a aj samotný komplex je veľmi fotogenický. Porozprával a ukázal nám jeho tvorbu z týchto krásnych miest. Pokračovali sme fotoprechádzkou na Loretánske námestie ku kostolu Narodenia pána nazývaného tiež Pražská Loreta. Známou sa stala vďaka zvonkohre, ktorá prvý raz zaznela 15. augusta 1695. Ide o najväčšiu zvonkohru, ktorú zostavil v roku 1694 hodinár Petr Neumann z tridsiatich zvonov a zvončekov. A to sme boli už len na skok od Nového sveta na Hradčanoch, malebného zákutia s krivolakými uličkami a malými domčekmi, ktoré sa nachádza mimo hlavnej trasy a turistického ruchu – raj pre fotografov.

Karel Zakar, renomovaný umelecký fotograf, nás poobede zaviedol do Holešovíc na návštevu Múzea Pražskej energetiky. Toto technické a dokumentačné múzeum mapuje bohatú históriu výroby, rozvodu a distribúcie elektriny od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. V rozsiahlej expozícii na ploche takmer 800 m2 nájdete okrem elektrických pomocníkov domácnosti z obdobia našich babičiek, všetko od zariadenia veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia až po písomnosti dokumentujúce históriu elektrifikácie Prahy, napríklad aj vlastnoručne podpísaný list Thomasa Alva Edisona. Pre fotografov bola fascinujúca tiež skutočnosť, že v minulosti sa aj obyčajný merač elektrického prúdu vyrábal s citom pre estetiku, a tak aj tu vznikli veľmi zaujímavé fotografie detailu.

Na záver už len vyslovenie nádeje, že spolupráca medzi Fotoklubom Helios Komárno a Fotoklubom Praha bude napredovať a vzťahy členov sa prehĺbia do dlhoročných priateľstiev.