Šport 2016. 09. 14.

Stanley Cup pre Komárno!

Stanley Cup, trofej pre šampióna kanadsko-americkej hokejovej ligy NHL, si užil aj Štefan Bartánusz. Rodený Komárňan pracuje ako ľadár v druhom najväčšom meste Pensylvánie, v Pittsburghu. V tamojšom Consol Energy Center, kde svoje domáce zápasy hrajú pitsburské tučniaky má na starosti ľad. Hoci by niekto mohol jeho zásluhy bagatelizovať, majster ľadu je pre tím veľmi dôležitá osoba. „Niekedy nastavujeme teploty vyššie, inokedy nižšie. Podľa toho, či nášmu tímu vyhovuje viac rýchla, alebo pomalá hra,“ vysvetľuje zákulisie taktického boja Š. Bartánusz.

Aj toto teda dokazuje, že domáce ihrisko môže zavážiť viac ako sa na prvý pohľad zdá! Tento rok to bolo v Pittsburgu turbulentné. „Pens“ nezačali ročník dobre, výkony boli slabé a porúčal sa tréner. Na rôzne štýly hry reagovali aj ľadári, ktorý s tvrdosťpu ľadu čarovali podľa pokynov trénerov. „V lige im nedôverovali ani v tom, že sa dostanú do play-off, no oni to dokázali. My sme verili, že sa to otočí k lepšiemu, boli sme pozitívni,“ hovorí šťastne. Mohol tak už po druhýkrát osláviť titul a so získanou trofejou sa i odfotiť. „Je to neuveriteľný zážitok. Atmosféra bola počas vyraďovacích zápasov až nepopísateľná,“ tvrdí.
Štefan Bartánusz sa do Spojených štátov amerických presťahoval na prelome tisícročí. Sprvu prišiel iba na návštevu k svojmu bratovi, no za morom spoznal svoju neskoršiu manželku a už odísť nechcel. Stretnutie bolo takpovediac osudové – v blízkosti ľadovej plochy. „Bola to náhoda, vyliala na mňa pivo a syr. Celý som bol od toho zašpinený,“ smeje sa už dnes. Ako sám hovorí, zavial ho tam osud. Počas svojej deväťročnej kariéry ľadára si pripísal okrem dvoch titulov aj množstvo stretnutí so slovenskými či českými hráčmi, ale aj s viacerými hviezdami šoubiznisu, ktoré v hale vystupovali. „Ľad rozmrazujeme až po sezóne. Až potom je čas na koncerty,“ približuje prax v novej Consol Energy Center. Táto multifunkčná hala je zároveň aj dôvodom, prečo Tučniaci v Pittsburgu ešte stále hrajú. Vybudovať a vymeniť starú halu za novú bolo jednou z podmienok, aby sa tím po roku 2010 nepresťahoval inam. „Starú halu – Iglu – mal každý zrejme radšej, ale tu sa pracuje ľahšie,“ spomína Štefan na svoje začiatky v ikonickom hokejovom ovále, ktorý zdemolovali v roku 2012. Dnes tam leží jedno obrovské parkovisko a nová hala sa týči hneď cez cestu.
Počas zápasov si na nohy obuje korčule a v prípade potreby „zasiahne“ priamo na ľade pri oprave bránky či výmene prexiskla. „Znie to neuveriteľne, ale sme iba dvaja v servisnom tíme, ktorí vieme korčuľovať,“ smeje sa.

image2-3 image2-2 image1 image1-3 image1-1