Mesto 2012. 02. 09.

Starostlivosť o bezdomovcov počas mrazov

Sociálny odbor Mestského úradu v Komárne urobil v súvislosti so starostlivosťou o bezdomovcov počas krutých mrazov potrebné opatrenia, aby sa zamedzilo ich podchladeniu, či stratám na životoch.

Podľa vyjadrenia Viliama Siligu odborníka mesta z Útvaru ochrany a obrany kvôli extrémnym mrazom zasadol aj Regionálny krízový štáb, podobne technická sekcia krízového štábu mesta, aby sa v koordinácii s mestskou poliíciou podnikli potrebné ochranné opatrenia.

Na území mesta sa všeobecne nachádza okolo 100 bezdomovcov, z čoho určitá časť pochádza z okolitých obcí, v Komárne len prebýva. V mestskom sociálnom zariadení pre bezdomovcov žije nastálo 25 dospelých a tri deti. Sú ubytovaní po dvoch, zvlášť muži, zvlášť ženy.

Mestskí policajti pravidelne monitorujú miesta, kde sa bezdomovci väčšinou zdržiavajú, upozorňujú ich na riziká chladu, a v prípade potreby zakročia. Počas minulého víkendu do zariadenia priviezli troch dospelých mužov, u ktorých hrozilo podchladenie.

Maximálna bežná kapacita sociálneho zariadenia na Ulici hradnej je 32 osôb, ale v prípade potreby sa preorganizovaním ubytovania a otvorením jedálne, ako miestnosti na zohriatie je možné umiestniť prakticky každého, kto to potrebuje. Naviac mesto bezdomovcom bezplatne zabezpečuje raz denne aj teplú stravu z jedálne ZŠ na Ulici pohraničnej, ďalej majú možnosť využiť sociálne zariadenie so sprchou za cenu 35 centov.

Tamáš Varga, poslanec Mestského zastupiteľstva tiež vyzýva občanov Komárna: „Keď stretnete v meste bezdomovca, pošlite ho do útulku pre bezdomovcov na ulici Hradnej v Komárne. Upozornite ho, aby v noci nespal vonku!“

Mestká polícia doteraz nezaznamenala žiadne úmrtie v súvislosti s mrazmi, dúfajme, že to tak aj zostane.

ZDROJ: komarno.sk
FOTO: Ilustračné, Austin Realestate Secrets