Mesto 2015. 09. 24.

Staroveký Egypt v Komárne? Šľachtickú kryptu strážia sfingy

Pojem Sfinga jednoznačne evokuje starovekú Egyptskú kultúru. Ako sa teda dostali do Komárna? 

Bohatý spoločenský život, šľachtické tituly a neobvyklá krypta. Sobášom spojené šľachtické rody Csetke a Nádosy za sebou zanechali pozoruhodnú hrobku. Pred jej vchodom totiž trónia dve sfingy.

Csetkeovci, ktorí po odchode zo severu Slovenska hľadali šťastie v Rábskej a Komárňanskej župe, boli v 19. storočí veľkými rybami Komárna. Dnes by o nich zaručene písal nejeden bulvár. Veľkoobchodník s drevom Michal Csetke, jeho manželka a štedrá filantropka Jozefa Purgly de Joszás, prezidentka ženského klubu Gizela Csetke, či výkonný člen výboru komárňanskej župy.

Aj títo šľachtici  ležia dnes v krypte, ktorú strážia dve sfingy z pieskovca. Tú od leta dáva dokopy tím okolo Denisa Pongrácza, ktorý sa zaoberá šľachtickými rodmi a sám z jedného pochádza. Časom ohlodaná netradičná krypta sa tak zachová aj pre ďalšie generácie. 

„Jednou z výsad šľachty je skromnosť,“ povedal Denis Pongrácz v jednom z rozhovorov. Rod Csetke-Nádosy ňou naozaj nešetril. Viacerí členovia rodu sa venovali filantropii, či boli členmi Červeného kríža. Gizela Csetke, ktorá zomrela počas prvej svetovej vojny, sa dokonca nechala počuť, že nechce na hrobe žiadne vence. Peniaze vraj trúchliaci mali radšej venovať Červenému krížu.

Prečo teda evanjelický cintorín v Komárne skrýva dve sfingy? Pravda je taká, že príšera s telom leva, operenými krídlami a ľudskou hlavou nie je výsadnou postavou iba egyptskej mytológie. Blízkosť starovekých kultúr dokazuje to, že sa objavila aj v blízkovýchodnej, či v gréckej mytológii. A práve na helénsku kultúru odkazujú komárňanské sfingy.

Egypťania sfingou znázorňovali muža – boha, či kráľa. Narozdiel od nich, starovekí Gréci vo sfinge videli ženu. Odhalené ženské poprsie je celkom jasným „Gréckom“. Dnes nájdete po celom svete stovky podobných sôch. Dve napríklad aj v Komárne!

Pozrite si fotografie Karola Manyucza z prebiehajúcej rekonštrukcie, no aj z pôvodného stavu krypty. Viac ich nájdete na linkoch pod článkom.

1

2 3

45
9 710

Album Komárňanského fotoalbumu.

Renovácia 1. 

Renovácia 2.