Región 2014. 03. 25.

Úroda na Žitnom ostrove je ohrozená

Nedostatok vlahy spôsobuje poľnohospodárom aj na Podunajskej nížine nemálo starostí. Zeleninári na Žitnom ostrove tvrdia, že nemajú odkiaľ čerpať vodu, takmer každý prívodný kanál je prázdny. Informovala TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) so sídlom v Dunajskej Strede Helena Patasiová.

Ako uviedla, po zimnom období firmy zaoberajúce sa hydromelioráciou, súborom vodohospodárskych opatrení, ktoré vedú k zlepšeniu prírodných podmienok a následne aj k lepšiemu využitiu krajiny, alebo ku zlepšeniu prírodného prostredia, nezabezpečujú dostatok vody do prívodových kanálov.

„V tomto roku sa im to vôbec nepodarilo realizovať,“ konštatovala Patasiová s tým, že po veľmi krátkom zimnom období je pôda vysušená. Dodala, že problém nie je len v špeciálnej rastlinnej výrobe, ktorá v ekologickom poľnohospodárstve zahŕňa zeleninárstvo, ovocné sady, chmeľnice a vinice, ale aj v poľných kultúrach, ako sú obilniny.

„Silný vietor a slnko spôsobili problémy. Je ohrozené klíčenie jačmeňa, ktorý vzchádzal veľmi pekne takmer po celý mesiac. Bez vlahy je ohrozená úroda,“ povedala Patasiová. Podľa jej názoru firmy, ktoré majú na starosti vodné hospodárstvo, by mali pravidelne čistiť kanály a postarať sa o to, aby došlo ich priebežnému napúšťaniu. „V opačnom prípade zavlažovanie nie je možné,“ zdôraznila. Pripomenula, že naposledy bolo takéto suché obdobie v roku 2003.

(zdroj: tasr, ilustračné foto)