Mesto 2020. 02. 23.

V Komárne sa stavia gigant medzi výletnými loďami

Výrobné haly v lodeniciach v Komárne po dlhšom čase vyplnila veľká zákazka. Výletná loď Albertina bude mať dĺžku 110 metrov a dostane slovenský certifikát.

Napriek tomu, že dnes sa hovorí o zašlej sláve lodeníc, mnohí z nás ani nevedia, že výrobné haly sú doteraz zaplnené. Momentálne sa hovorí o výrobe veľkej výletnej lode a za jej objednávkou stojí riaditeľ lodnej spoločnosti so sídlom na Malte, Slovák Ivan Sivák. Sivák sa rozhodol pre Komárno na základe dobrého mena lodenice. Lodenica na základe objednávky postaví oceľovú konštrukciu a lodná spoločnosť si v jej priestoroch loď sfinalizuje podľa vlastných predstáv. Loď naprojektovali v kancelárii v Komárne. Motory, vzduchotechniku, interiéry vyrobia alebo dodajú Slováci a slovenskí architekti projektovali interiéry.

Oceľovú lodnú konštrukciu dlhú stodesať metrov stavajú po sekciách vo výrobnej hale v Komárne. Pracuje na nej asi päťdesiat ľudí. Lodné teleso je pozvárané z plechov, pričom zvárač musí niekedy pracovať v stiesnených alebo ťažko dostupných priestoroch. Práca v hale je náročná, nakoľko v zime je tam veľmi chladno a v lete zas horúco. Na tieto práce dohliada vedúci úseku výroby lodí a ťažkých oceľových konštrukcií Ondrej Hano, ktorý pracuje v lodeniciach už od roku 1980.

Albertina bude mať na základe požiadaviek jedinečné vnútorné priestory a reštaurácia bude mať tiež netradičné umiestnenie, a to na spodnej palube. Viac izieb tak bude s francúzskymi oknami, ktoré sú dnes tak veľmi populárne. Albertina bude unikátna aj v tom, že ako prvá loď vôbec dostane slovenský certifikát od Štátnej plavebnej správy, vydaný na základe európskych štandardov a európskej normy. Albertina odpláva z lodeníc pravdepodobne v júni 2021. Nachystané sú aj ďalšie dve lode a možno aj ich základy uzrú svetlo sveta práve v Komárne.

Zdroj: plus7dni.pluska.sk